لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۲

تغییر رویه هانوی در برخورد با تظاهرات ضدچینی


پلیس ویتنام به عابران و خبرنگاران می گوید اطراف سفارت چین را ترک کنند - هانوی، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
پلیس ویتنام به عابران و خبرنگاران می گوید اطراف سفارت چین را ترک کنند - هانوی، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

نخست وزیر ویتنام با ارسال پیام از مردم خواست ضمن نمایش میهن پرستی، از شرکت در تظاهرات «غیرقانونی» خودداری کنند.

پس از گذشت یک هفته از برگزاری تظاهرات ضدچینی در ویتنام که در مواردی هم به خشونت کشیده شد، پلیس هانوی روز یکشنبه از برگزاری تظاهرات در اعتراض به نصب دکل نفتی چین در آب های مورد ادعای ویتنام جلوگیری کرد.

حضور سنگین پلیس در برابر سفارت چین در هانوی مشهود بود، و حصاری گرداگرد پارکی در نزدیکی سفارت که تظاهرکنندگان در آن اجتماع می کردند، کشیده شده بود.

پلیس ویتنام تجمع مردم در برابر سفارت چین را «غیرقانونی» خواند و تظاهرکنندگان اندکی را که در محل حضور یافتند محاصره کرد تا مانع از گفتگوی آنها با خبرنگاران شود.

تغییر رویه ناگهانی دولت هانوی در برابر تظاهرات ضدچینی بسیار چشمگیر بود.

در هوشی مین سیتی، دومین شهر بزرگ ویتنام، پلیس افرادی که می خواستند با خبرنگار صدای آمریکا صحبت کنند را بازداشت کرد. نیروهای لباس شخصی، یک جوان ۲۲ ساله که با خبرنگار صدای آمریکا گفتگو می کرد را با خود بردند.

به رغم مخالفت دولت با برگزاری تظاهرات، گروه های کثیری از مردم در اعتراض به احداث یک دکل نفتی توسط چین در آب های دریای جنوب چین، در شهرک های صنعتی مرکزی و جنوبی ویتنام تظاهرات کردند و که منجر به کشته شدن دو کارگر چینی و مجروح شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر شد.

معاون وزیر امور خارجه ویتنام می گوید اعتراض های مردمی، تأثیرات منفی بر فعالیت های بازرگانی خارجی و داخلی، نظم اجتماعی و زندگی خصوصی افراد گذاشته، و تصویری نامناسب برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است.

ژنرال نوآنگ کونگ تو رییس بخش بازرسی وزارت امنیت ملی ویتنام به خبرنگاران گفت صدها نفر تاکنون دستگیر شده اند.

وزیر امنیت ملی که برای واکنش بسیار کند به وضعیت موجود، هدف انتقاد قرار گرفته بود، گفت واکنش «به موقع» و به شیوه ای انجام گرفت که کمترین خسارت را ایجاد کند.

به نظر نمی رسد اختلاف میان چین و ویتنام بر سر نصب دکل نفتی در آب های مورد مناقشه به راه حلی منجر شود. ویتنام گفته است چین ۱۳۰ کشتی، از جمله ۴ ناو جنگی در آن منطقه مستقر کرده است.

شین هوآ، خبرگزاری رسمی چین گزارش داد پکن در پی اعتراضات مردمی ۳ هزار نفر از اتباعش را از ویتنام فراخوانده است.

نخست وزیر ویتنام روز شنبه با ارسال یک پیامک به دارندگان تلفن همراه، از مردم خواست ضمن نمایش میهن پرستی، از شرکت در تظاهرات «غیرقانونی» خودداری کنند.

مشخص نیست که دقیقا منظور نخست وزیر از «غیرقانونی» چیست؛ با این حال، اقدام روز یکشنبه پلیس را می توان چنین تعبیر کرد که دولت ویتنام به این زودی ها اجازه نخواهد داد بار دیگر تظاهرات ضدچینی در کشور برپا شود.
XS
SM
MD
LG