لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

همزمان با نشست ناتو در واشنگتن: سران آمریکا و چهار کشور بر لزوم تقویت توان دفاع هوایی اوکراین تاکید کردند


سران کشورهای عضو ناتو در واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۱۹ تیر ۱۴۰۳
سران کشورهای عضو ناتو در واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۱۹ تیر ۱۴۰۳

همزمان با نخستین روز نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در واشنگتن پایتخت ایالات متحده در روز سه‌شنبه ۱۹ تیر، سران آمریکا و چهار کشور دیگر در بیانیه‌ای مشترک بر لزوم تقویت توان دفاع هوایی اوکراین در برابر تجاوز روسیه تاکید کردند.

بیانیه، که به امضای رئیس جمهوری آمریکا، نخست وزیر هلند، صدراعظم آلمان، نخست وزیر ایتالیا، رئیس جمهوری رومانی، و رئیس جمهوری اوکراین رسیده، از توافق جمعی آنها برای ارسال پنج سامانه دفاع هوایی اضافی و قطعات مورد نیاز به اوکراین خبر داده است.

پرتاب‌گر اضافی سامانه پاتریوت اهدایی ایالات متحده، آلمان و رومانی، قطعات سامانه دفاع هوایی پاتریوت از سوی هلند و سایر شرکا برای فعال کردن یک پرتابگر اضافی پاتریوت، و یک سامانه SAMP-T دیگر که توسط ایتالیا اهدا شده، از جمله کمک‌ها عنوان شده است.

بر اساس این بیانیه، آمریکا و شرکای آن همچنین در ماه‌های آینده قصد دارند ده‌ها سامانه دفاع هوایی تاکتیکی دیگر را در اختیار اوکراین قرار دهند و هدف از ارسال آنها گسترش و تقویت پوشش دفاع هوایی اوکراین در برابر حملات هوایی روسیه عنوان شده است.

سران پنج کشور متحد در بیانیه خود اعلام کرده‌اند که چندین متحد دیگر، از جمله کانادا، نروژ، اسپانیا و بریتانیا، به ایفای نقش اساسی خود در تحویل این تجهیزات به اوکراین ادامه خواهند داد و بسیاری دیگر از حامیان اوکراین نیز در تهیه رهگیرها کمک خواهند کرد.

همزمان، ایالات متحده تحویل از قبل برنامه‌ریزی شده فروش نظامی خارجی تجهیزات حیاتی رهگیری هوایی را با هماهنگی شرکایش انجام می‌دهد تا به اوکراین ارائه شوند و پس از آن صدها رهگیر دفاع هوایی اضافی را نیز در سال آینده به اوکراین تحویل خواهد داد.

سران چهار کشور عضو ناتو تاکید کرده‌اند از اقدامات ناتو برای حمایت از تلاش‌های کی‌یف برای توسعه قابلیت‌ دفاع هوایی و موشکی یکپارچه با ناتو استقبال می‌کنند و پیام‌ آنها به روسیه و جهان روشن است؛ این که «حمایت ما از اوکراین قوی و تزلزل‌ناپذیر است.»

XS
SM
MD
LG