لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

هیئت تحقیق سازمان ملل: احتمالا بیمارستان کودکان در کی‌یف مستقیماً با موشکی از روسیه هدف قرار گرفته است


بیمارستان کودکان در کی‌یف
بیمارستان کودکان در کی‌یف

یک هیأت حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۹ تیر، گفت که «احتمال زیادی» وجود دارد که بیمارستان اصلی کودکان در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین، با شلیک موشکی مستقیم از روسیه هدف قرار گرفته است.

این در حالی است که مسکو همچنان دخالت خود در این حمله را رد می‌کند.

در جریان مجموعه‌ای از حملات هوایی روسیه در روز دوشنبه، ۴۴ تن در نقاط مختلف اوکراین، از جمله چهار کودک و دو نفر دیگر در این بیمارستان در شهر کی‌یف، کشته شدند.

به دنبال این حملات هوایی، اوکراین پرچم‌های خود در سراسر کشور را به نشانه عزای ملی به حالت نیمه افراشته درآورد.

دانیل بل، رئیس مأموریت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل، می‌گوید‌ که بررسی فیلم‌های ویدئویی و ارزیابی انجام‌ شده در محل حادثه، نشان می‌دهد که به «احتمال زیاد» این بیمارستان مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

سرویس امنیتی اوکراین نیز اعلام کرد که شواهد واضحی در دست دارد که نشان می‌دهد این مرکز پزشکی توسط یک موشک کروز روسی هدف قرار گرفته است.

حمله روز دوشنبه، از مرگبارترین حملات هوایی روسیه به اوکراین محسوب می‌شود.

مسکو بدون ارائه اسناد و مدارک، مدعی است که این بیمارستان کودکان در اثر برخورد یک ضد موشک سیستم پدافند هوایی اوکراین آسیب دیده است.

این بیمارستان یکی از بزرگ‌ترین مراکز پزشکی اروپاست و بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان و نارسایی‌های کلیوی را درمان می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، به درخواست بریتانیا، فرانسه، اکوادور، اسلوونی و ایالات متحده، در مورد این حمله تشکیل جلسه داد.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، برای شرکت در نشست سه روزه سران ناتو به واشنگتن سفر کرده است. او امیدوار است که در این سفر موفق به جلب حمایت متحدان غربی اوکراین برای ارسال جنگ‌افزارهای پدافند هوایی بیشتر به این کشور شود.

XS
SM
MD
LG