لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

تهدید ناشی از همکاری رو به رشد نظامی روسیه و کره شمالی در کانون مذاکرات سران ناتو در آمریکا


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در داخل خودرو در پیونگ یانگ – ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در داخل خودرو در پیونگ یانگ – ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴

انتظار می‌رود تمرکز مذاکرات این هفته سران ناتو بر چگونگی تقویت حمایت از کره جنوبی، ژاپن و اوکراین، در برابر تهدید ناشی از همکاری‌ نظامی رو به رشد روسیه و کره شمالی باشد.

اجلاس سه روزه رهبران ۳۲ کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است از روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه (نوزدهم تیر ماه) در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده آغاز به‌کار کند.

بر اساس گزارش‌ها، چهار کشور استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و کره جنوبی – که از آنها با عنوان «هند و اقیانوس آرام ۴» یا IP4 نیز یاد می‌شود – به اجلاس این هفته رهبران ناتو دعوت شده‌اند.

علاوه بر این، سران سه کشور متحد ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی قصد دارند در حاشیه این اجلاس با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و مسائل عمده دفاعی و امنیتی گفت‌وگو کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ماه گذشته در پیونگ یانگ یک توافق دفاعی دوجانبه امضا کردند، که کیم آن را در حد یک «اتحاد» توصیف کرده است.

سران کشورهای عضو این ائتلاف دفاعی غربی راه‌های ارائه حمایت مستمر نظامی از اوکراین را برای کمک به دفاع از خود در برابر تهاجم نظامی روسیه را نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

به دنبال امضای توافق امنیتی روسیه و کره شمالی، برخی گمان می‌کنند پیونگ یانگ برای کمک به مسکو، به دونتسک - منطقه تحت اشغال روسیه در اوکراین - مهندسان نظامی اعزام کند.

ژنرال پاتریک رایدر سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در واکنش گفت که آمریکا وضعیت را به دقت دنبال می‌کند و به کره شمالی درباره اعزام نیروی نظامی به اوکراین هشدار داد.

پیونگ یانگ دو روز بعد، ۲۷ ژوئن، تجاوز نظامی روسیه به همسایه غربی خود، اوکراین، را «نبرد عدالت» خواند و گفت کره شمالی در این جنگ همواره در کنار ارتش روسیه خواهد ایستاد.

هم واشنگتن و هم سئول برآورد کرده‌اند که کره شمالی تاکنون حدود ۱۰ هزار کانتینر مهمات به روسیه ارسال کرده است. مسکو و پیونگ‌ یانگ تبادل سلاح و مهمات با یکدیگر را انکار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG