لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

نگرانی بریتانیا و آمریکا از عبور کشتی جنگی روسی از تنگه جبل الطارق


تصویری از ناو هواپیمابر روسی آدمیرال کوزنتسوف در آبهای بین المللی شمال نروژ
تصویری از ناو هواپیمابر روسی آدمیرال کوزنتسوف در آبهای بین المللی شمال نروژ

در حالیکه مقامات آمریکا و بریتانیا از عبور ناوگان جنگی روسیه از تنگه جبل الطارق ابراز نگرانی کردند، اسپانیا روز چهارشنبه گفت که تقاضای روسیه برای سوخت گیری یک ناوگان کشتی جنگی عازم سوریه را بررسی می کند.

روز چهارشنبه پنجم آبان، روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال نوشت مادرید برای رد تقاضای روسیه از سوی مقامات آمریکا و بریتانیا تحت فشار قرار گرفته است.

ده ها کشتی روسی در سال های اخیر در شهر بندری سئوتا در جنوب اسپانیا و در جنوب تنگه جبل الطارق برای سوختگیری پهلو گرفته اند اما وزارت خارجه اسپانیا گفته است که تقاضای اخیر روسیه را بررسی میکند.

وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه ای گفت: «تقاضای اخیر ناوگان روسی بر اساس اطلاعات دریافت شده از متحدانمان و مقامات روسی در حال بررسی است.» بیانیه افزود که این عضو پیمان آتلانتیک شمالی اسپانیا سالهاست که به کشتی های ارتش روسیه اجازه پهلوگرفتن در این کشور را می دهد اما تمامی تقاضاها را به شکل موردی بررسی کرده است.

مقامات ناتو گفتند این ناوگان که از بندر روسی سورومورسک حرکت کرده، شامل ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف، یک کروز هسته ای، دو کشتی ضدزیردریایی، چهار کشتی پشتیبانی و زیردریایی است.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی مادرید را تحت فشار گذاشته اند تا درخواست روسیه را رد کند. مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا روز چهارشنبه گفت به شدت نگران آن است که اسپانیا جواب مثبت به درخواست روسیه بدهد. او گفت: «ناتو باید متحد رفتار کند.»

ینز استولتنبرگ دبیر کل ناتو یک بار دیگر ابراز نگرانی کرد که ناوگان روسیه عازم دریای مدیترانه و شرکت در بمباران بیشتر حلب در سوریه باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG