لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

دبیرکل ناتو: ترامپ نقش راهبردی آمریکا بر ناتو را حفظ خواهد کرد


ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز جمعه گفت اطمینان دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا نقش راهبردی خود بر پیمان آتلانتیک شمالی را حفظ خوهد کرد. او ابراز امیدواری کرد که به زودی با آقای ترامپ صحبت کند.

خبرگزاری رویترز می نویسد که آقای ترامپ پیشتر در جریان برگزاری کارزار انتخاباتی خود درباره حمایت آمریکا از هم پیمانانی که هزینه دفاعی چندانی نمی پردازند ابراز تردید کرده و بر این نگرانی دامن زده بود که او کمک مالی آمریکا به پیمان ناتو را در زمان افزایش تنش با روسیه، قطع کند.

آقای استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: «اطیمنان دارم که پرزیدنت ترامپ نقش راهبردی آمریکا در پیمان ناتو را تداوم خواهد بخشید.» او گفت که همکارانش به دنبال آن هستند که زمینه گفت و گوی تلفنی او با رئیس جمهوری منتخب آمریکا را فراهم کنند.

او گفت به دونالد ترامپ اطلاع خواهد داد که افزایش کمک مالی دفاعی کشورهای اروپایی یکی از اولویت های اصلی اوست و این مسئله را تمامی اعضای ناتو در میان گذاشته و حمایت وزیران دفاعی اروپایی را جلب کرده است. او گفت مانع اصلی متقاعد ساختن وزیران امور مالی کشورها بوده است.

پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر مشروط کردن بودجه دفاعی آمریکا به پیمان ناتو، به نظر می رسد که وعده مرکزی پیمان آتلانتیک شمالی را زیر سوال می برد که می گوید حمله علیه یک عضو حمله به تمامی اعضا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG