لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

اعزام دو جنگنده اف۲۲ آمریکا به رومانی برای تقویت ناتو در شرق اروپا


اف-۲۲ راپتور چنان پیشرفته‌ است که کنگره آمریکا شرکت لاکهید مارتین را از فروش آن به کشورهای خارجی منع کرده است.
اف-۲۲ راپتور چنان پیشرفته‌ است که کنگره آمریکا شرکت لاکهید مارتین را از فروش آن به کشورهای خارجی منع کرده است.

دو فروند جت جنگنده فوق پیشرفته اف-۲۲ ارتش آمریکا، برای نخستین بار پس از اعلام افزایش حمایت نظامی واشنگتن از همپیمانان اروپای شرقی خود در ناتو که می‌گویند با تهاجم روسیه روبرو هستند، روز دوشنبه به مقصد دریای سیاه به پرواز در آمدند.

کاخ سفید پیشتر گفته بود که مذاکرات روز دوشنبه باراک اوباما در دیدار با رهبران آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا در هانوفر از جمله درباره نشست بعدی ناتو است که قرار است در ماه ژوئیه در ورشو برگزار شود.

باراک اوباما در سفر اخیرش به آلمان گفت با وجود فشارهای فزاینده بر اروپا از سوی روسیه، مهم است که کشورهای عضو ناتو وظایف خود را انجام دهند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ و به دنبال اقدام روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود و حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین، وعده داد توان دفاعی آن کشورهای شرق اروپا که عضو ناتو هستند را تقویت خواهد کرد.

شریل کلینکل از سخنگویان نیروی هوایی آمریکا روز دوشنبه گفت "افزایش میزان تجهیزات ارسالی در سال ۲۰۱۶ ... به نیروهای آمریکایی امکان می‌دهد حضور گسترده خود در شرق اروپا را تثبیت کند."

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک فروند هواپیای سوخت رسان KC-۱۳۵ نیز این دو جنگنده "اف-۲۲ راپتور" را از بریتانیا به مقصد پایگاه هوایی کوگالنیسیانو در رومانی در سواحل دریای سیاه همراهی کرد.

ردیابی جنگنده‌های اف-۲۲ توسط رادارهای کنونی تقریبا غیرممکن است و از چنان فناوری پیشرفته‌ای در ساخت آنها استفاده شده که کنگره آمریکا شرکت لاکهید مارتین را از فروش آن به کشورهای خارجی منع کرده است.

تنها ۱۲ فروند از این نوع هواپیماهای ارتش آمریکا به بریتانیا اعزام و در پایگاهی در شرق انگلستان مستقر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG