لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

آمریکا ممکن است تجهیزات سنگین نظامی به شرق اروپا ارسال کند


آمریکا ممکن است تسلیحات نظامی سنگین به کشورهای شرق اروپا بفرستد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

مقام های آمریکایی می گویند واشنگتن در حال بررسی انبار کردن تسلیحات و تجهیزات سنگین نظامی در شماری از کشورهای بالتیک و اروپای شرقی است.

گفته می شود این پشنهاد، حاوی پیامی محکم برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است که آمریکا از متحدان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در شرق اروپا دفاع خواهد کرد.

خبر تصمیم مقامات آمریکایی در مورد احتمال ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به شرق اروپا را ابتدا روزنامه نیویورک تایمز در روز شنبه منتشر کرد.

تنش ها در شرق اروپا پس از اشغال شبه جزیره کریمه اوکراین توسط مسکو و سپس ضمیمه کردن آن به روسیه افزایش یافته است. اوکراین و متحدانش همچنین روسیه را متهم می کنند که از تجزیه طلبان شرق اوکراین حمایت می کنند.

نیویورک تایمز گزارش داده است طرح ارسال تسلیحات سنگین نظامی آمریکایی به بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، و احتمالا مجارستان ابتدا باید به تایید اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا و کاخ سفید برسد.

وزیر دفاع لتونی به نیویورک تایمز گفته است: «اگر اتفاقی بیافتد، ما نمی توانیم چند روز و یا چند هفته برای دریافت تجهزات بیشتر منتظر بمانیم. ما نیاز داریم که فورا واکنش نشان دهیم.»

توماز سیمونیاک، وزیر دفاع لهستان اعلام کرده است کشورش در حال مذاکره با آمریکا برای استقرار همیشگی تسلیحات از جمله تانک و سایر تجهیزات نظامی در خاک لهستان است.

در صورت تایید این طرح پیشنهادی، تجهیزات نظامی سنگین آمریکایی برای اولین بار از زمان پایان جنگ سرد در کشورهایی ذخیره می شود که زمانی تحت نفوذ شوروی بودند.

در همین حال، هزاران سرباز کشورهای ناتو، روز شنبه در مانوری نظامی در سواحل سوئد، شرکت کردند.

هدف از این رزمایش سنجش آمادگی نیروها و بویژه سرعت واکنش آن مجموعه به تجاوز نظامی احتمالی به کشورهای عضو پیمان ناتو بوده است.

دریا سالار جیمز فوگو، فرمانده ناوگان ضربتی و حمایتی ناوگان ششم آمریکا
گفت همه چیز برای اتحاد، همبستگی، و امنیت اتحادیه، و امنیت منطقه بالتیک است.

XS
SM
MD
LG