لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

آمریکا در هفت کشور اروپایی تانک و سلاح مستقر می کند


اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا حدود ۲۵۰ تانک، خودروهای نفربر رزمی برادلی و توپخانه خودکششی هویتزر در هفت کشور شرق و مرکز اروپا مستقر می کند.

اشتون کارتر روز سه شنبه در سفر به تالین در استونی، در اقدامی که هدف آن دادن اطمینان به متحدان ناتو در برابر تهدید های روسیه و گروه های تروریستی توصیف شده است، گفت کشورهای بالتیک – استونی، لتونی و لیتوانی– و نیز بلغارستان، رومانی و لهستان، موافقت کردند میزبانی تجهیزات نظامی را قبول کنند. برخی از تجهیزات همچنین در آلمان مستقر خواهد شد.

مقدار تجهیزاتی که قرار است در این هفت کشور مستقر شود، برای تامین نیازهای یک هنگ، حدود ۱۵۰ سرباز، یا یک گردان، حدود ۷۵۰ سرباز، کافی خواهد بود.

کارتر در نشست خبری مشترکی با وزیران دفاع سه کشور بالتیک گفت ما موقتا خودروها و تجهیزات مربوط را در کشورهایی در مرکز و شرق اروپا مستقر خواهیم کرد که می تواند برای آموزش و رزمایش در منطقه جابجا شود.

تجهیزات، همراه با تعهد منابع برای نیروی واکنش سریع ناتو، بخشی از برنامه آمریکا و تاکید بر تعهد ایالات متحده به کمک به متحدان برای مقابله با تهدید های فزاینده در جبهه های شرقی و جنوبی اروپا است.

یک مقام وزارت دفاع روسیه گفت استقرار تانک و تسلیحات سنگین در کشورهای ناتو در مرز روسیه، تهاجمی ترین عمل آمریکا از جنگ جهانی دوم خواهد بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد روسیه امسال ۴۰ فروند موشک بالیستیک بین قاره ای به زرادخانه هسته ای خود اضافه می کند.

کارتر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در بروکسل با وزیران دفاع ناتو ملاقات خواهد کرد.

او قصد دارد با آنها درباره برنامه هایی برای مقابله با روسیه گفتگو کند. روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را به خود ضمیمه کرد و از جدایی خواهان اوکراین حمایت نظامی می کند.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت غرب به دنبال دشمنی با روسیه نیست، اما از خود اگر لازم شود دفاع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG