لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

دختر ناهید تقوی به صدای آمریکا: مقامات از فرستادن مادرم به مرخصی درمانی خودداری می‌کنند


در پی وخامت شرایط جسمانی ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی زندانی در ایران،‌ فرزند او می‌گوید که به رغم تودیع وثیقه ۲ میلیارد تومانی و نیاز فوری مادرش به عمل جراحی کمر،‌ همچنان از دادن مرخصی درمانی به او خودداری می‌شود.

مریم کلارن با بیان این که خانم تقوی از پیش از بازداشت به بیماری دیابت و فشار خون بالا مبتلا بوده، به صدای آمریکا گفت، مادرش در حال حاضر از ناحیه کمر با مشکل مواجه شده است و باید فورا تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

خانم کلارن می‌گوید، با آن که جراح مغز و اعصاب در بیمارستان تهران پس از بررسی آزمایش ام‌-آر-آی خانم تقوی به مقامات زندان اعلام کرده است که او به عمل جراحی کمر و دوره توانبخشی نیاز دارد،‌ و به رغم آن که وثیقه تعیین‌شده ۲ میلیارد تومانی نیز در تاریخ ۲۴ شهریور ماه توسط خانواده ارائه شده است، تا به امروز به خانم تقوی مرخصی درمانی داده نشده است.

وی در ادامه با اشاره به بازداشت مصطفی نیلی،‌ وکیل مدافع ناهید تقوی، و بیان این که آقای نیلی از یک ماه پیش در زندان به سر می‌برد، به صدای آمریکا گفت، در نبود دسترسی به وکیل مدافع مادرش پیگیری‌های حقوقی توسط اعضای خانواده صورت می‌گیرد و آنها در تلاش هستند وکیل تازه‌ای را برای پرونده بگیرند تا بتواند پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

مریم کلارن همچنین گفت که قوه قضائیه پاسخ روشنی به مطالبات خانواده تقوی نداده است.

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی که مهرماه سال گذشته در آپارتمان خود در تهران بازداشت شد، مرداد ماه امسال به اتهام «عضویت در یک گروه غیرقانونی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۰ سال و هشت ماه زندان محکوم شده است.

در حال حاضر به غیر از ناهید تقوی چند شهروند دوتابعیتی از جمله مهران رئوف، سیامک و باقر نمازی، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، و انوشه آشوری در ایران زندانی هستند.

ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG