لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

بلینکن از چین و «آسه‌آن» خواست حاکمان میانمار را وادار به «بازگرداندن دمکراسی» کنند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه از چین و اعضای بلوک جنوب شرق آسیا «آسه‌آن» خواست بر حاکمان میانمار فشار بیاورند تا این کشور به دموکراسی بازگردد و میانمار را در قبال توافق صلحی که با آسه‌آن امضا شده پاسخگو بدانند.

بلینکن با استفاده از نام سابق میانمار گفت: «این برعهده چین و به نفع چین است که ببیند برمه به مسیری که در آن بود برمی گردد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در یک سفر آسیایی به سر می‌برد و این سخنان را در یک کنفرانس خبری در بانکوک پایتخت تایلند اعلام کرد.

او از اعضای «اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا» یا آسه آن، خواست تا دولت میانمار را در قبال یک توافقنامه صلح پنج ماده‌ای مسئول بدانند.

بر اساس گزارش رویترز وزیر امورخارجه آمریکا گفت: «کشورهای آسه آن باید رژیم (میانمار) را در این زمینه پاسخگو بدانند... به خواست برای توقف خشونت و آزادی زندانیان ادامه دهند.»

۹ کشور عضو آسه آن، و رئیس حکومت نظامی میانمار، در آوریل سال گذشته میلادی توافقی را امضا کردند که شامل توقف فوری خشونت و گفتگو میان همه طرف‌ها بود.

ارتش میانمار از زمان کودتای سال گذشته میلادی از چندین جبهه با مقاومت گروه‌های مختلف از جمله حامیان دولت سرنگون شده مواجه شده است.

در همین حال هفته گذشته پس از اینکه یک جت میانمار حریم هوایی کشور همسایه خود تایلند را نقض کرد، تایلند چند جت جنگی را به پرواز در آورد.

XS
SM
MD
LG