لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

تاکید دوباره آمریکا بر تعهد به امنیت اسرائیل: تعلیق ارسال تسلیحات «تغییر سیاست» نیست


متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت بار دیگر بر تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل تاکید کرد و گفت تعلیق ارسال تسلیحات به این کشور به معنای تغییر سیاست واشنگتن نیست.

متیو میلر در کنفرانس خبری روزانه خود گفت، «ما به امنیت و دفاع از اسرائيل متعهدیم و این را در هفته های اخیر با شرکت در دفاع از آن کشور زمانی که از سوی ایران مورد حمله قرار گرفت نشان دادیم.»

او درباره تعلیق ارسال تسلیحات از آمریکا به اسرائیل گفت، احتمال حمله عمده زمینی اسرائيل به رفح، با توجه به حضور تقریباً یک جمعیت یک میلیون و نیمی در آنجا، علت اصلی این تصمیم بوده است.

میلر در ادامه اضافه کرد، علت دیگر این است که دولت جو بایدن معتقد است چنین حمله‌ای نقل و انتقال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی را هم مختل خواهد کرد، زیرا شهر رفح مرکز توزیع آنهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که این تعلیق تسلیحاتی «فقط شامل یک محموله و در کوتاه مدت است» و سایر بسته‌های تسلیحاتی که از پیش مد نظر بوده در دست بررسی هستند.

اسرائیل طرح‌هایی را برای انتقال غیرنظامیان رفح ارائه داده، اما هیچ‌یک از نظر آمریکا قابل قبول نبوده‌اند، زیرا چنین انتقالی باید نیازهای روزمره آنها، مانند آب آشامیدنی و امکانات بهداشتی، را هم در برگیرد.

به گفته متیو میلر، دولت بایدن معتقد است «جابجایی این افراد به محلی دیگر در غزه، امکان‌پذیر نیست.»

با آن که اسرائیل تحت فشار آمریکا گذرگاه های کرم شالوم و رفح را مجدداً باز کرده است، اما به‌دلیل مسائل لجستیکی و امنیتی هیچ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه نتوانسته وارد نوار غزه شود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG