لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

کاخ سفید: عملیات جاری اسرائيل در رفح «تهاجم تمام‌عیار» نیست


جان کربی - آرشیو
جان کربی - آرشیو

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید عملیات اسرائیل در امتداد مرز غزه و مصر در شرق رفح، آن تهاجم تمام عیاری که بایدن بارها به دلایل بشردوستانه نسبت به آن به اسرائيل هشدار داد، نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، کربی با اعلام اینکه ایالات متحده از نزدیک رفتار اسرائیل را زیر نظر خواهد داشت، گفت: «نحوه‌‌ای که آنها [عملیات را] توصیف می‌کنند به اندازه، مقیاس، مدت و گستره‌ای نیست که بتوان آن را با یک عملیات زمینی بزرگ برابر دانست.»

اسرائیل پیش از تصرف گذرگاه رفح با مصر در غزه، از ساکنان منطقه خواست به منطقه‌ امن انسانی که پیشتر تعیین کرده است فرار کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل گفت تصرف بخش داخل غزه گذرگاه مرزی رفح «گامی مهم» در جهت از بین بردن توانایی‌های نظامی و اقتصادی گروه حماس است. حماس از جمهوری اسلامی پول و سلاح گرفته است.

وزیر دفاع اسرائیل، یوآف گالانت، تهدید کرد که اگر توافق بازگرداندن اسرائیلی‌هایی که حماس آنها را گروگان گرفته است پیشرفت نکند، حمله نظامی اسرائيل به رفح «عمیق‌تر» می‌شود.

اسرائیل اواخر روز دوشنبه پیشنهاد آتش‌بس مورد قبول حماس را رد کرد و نیروهایش را به غزه اعزام کرد و گذرگاه مرزی راهبردی این شهر با مصر را تصرف کرد.

اسرائیل گفت که آن شروط خواسته‌های «اصلی» اسرائيل را برآورده نمی‌کند. اما این کشور همچنان با ادامه مذاکرات موافق است.

در همین حال وزیر امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه به اسرائیل نسبت به حمله «حمله بزرگ به رفح» هشدار داد.

بازوی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه گفت مقامات اسرائیلی دسترسی آن‌ به گذرگاه رفح - بین غزه و مصر را که اکنون در کنترل نیروهای دفاعی اسرائیل است - ممنوع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG