لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

شمار قربانیان حمله تروریستی نایروبی به ۶۹ نفر رسید


دولت کنیا می گوید حمله تروریستی به مرکز خرید در نایروبی تاکنون ۶۹ کشته و ۱۷۵ مجروح برجای گذاشته است. چند ده نفر نیز مفقود شده اند. پلیس و ارتش کنیا سعی دارند هر چه زودتر به حمله مردان مسلح اسلامگرا به این مرکز خرید پایان دهند.

گزارشگر صدای آمریکا که در صحنه حضور دارد گفت صبح دوشنبه صدای انفجار و تیراندازیهای شدید شنیده می شود و مهاجمان هنوز در داخل مرکز خرید هستند.

پلیس کنیا روز دوشنبه گفت نیروهای امنیتی تعداد دیگری ازگروگانها را آزاد کرده اند و «معدودی» گروگان باقی مانده اند.

جوزف اوله لنکو، وزیر کشور کنیا گفت گمان می شود که ۱۰ الی ۱۵ مهاجم در مرکز خرید وست گیت هستند. او گفت دولت برای نجات شمار نامعلوم غیرنظامیانی که به گروگان گرفته شده اند، تمام تلاشش را می کند.

هلیکوپترهای نظامی بر فراز مرکز خرید پرواز می کنند و امدادگران صلیب سرخ در یکی از ساختمان های مجاور آماده ارائه کمک های اولیه هستند.

روز یکشنبه، دو سرباز دولتی تحت درمان سرپایی قرارگرفتند. دولت کنیا می گوید از روز شنبه و آغاز حمله، نیروهای امنیتی به حالت آماده باش درآمده اند اما از درون ساختمان محل حادثه اخبار اندکی به بیرون درز می کند.

رایلا اودینگا، نخست وزیر سابق کنیا و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور از دولت خواست تا برای پایان دادن به این تراژدی با اپوزیسیون همکاری کند:‌ «وقتش رسیده تا کشور متحد شود و من دولت را ترغیب می کنم تا فورا برای امنیت کشور تشکیل جلسه دهد. این مسئله باید به شکل فراحزبی حل شود.»

شاهدان عینی می گویند مردان مسلح به تفنگ AK-47 و نارنجک، نیمروز شنبه به ساختمان مرکز خرید ریختند و بدون هدف به روی مردم آتش گشودند و مردان و زنان و کودکان را کشتند.

الشباب، گروه مرتبط با القاعده مسئولیت حمله را برعهده گرفته و در توییتر خود اعلام کرده که این حمله به تلافی عملیات ارتش کنیا در سومالی است.

نیروهای مسلح کنیا در اکتبر ۲۰۱۱ و در واکنش به حملاتی در مناطق مرزی دو کشور توسط الشباب، وارد سومالی شدند.

الشباب، با آن که به دلایل داخلی و همچنین عملیات کشورهای آفریقایی تضعیف شده، به حملات مرگبار در سومالی ادامه داده و در گذشته بارها درباره طرح یک عملیات گسترده در پایتخت کنیا هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG