لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

آرامش در بخش هایی از جهان اسلام برقرار شد


آمریکا به تمامی کارکنان غیر ضروری و خانواده های دیپلمات ها یش در سفارتخانه های خود در سودان و تونس دستور خروج از آن کشورها را داده است.

وزارت امورخارجه آمریکا روز شنبه همچنین در واکنش به نگرانی های حاکی از تشدید خشونت های ضد آمریکائی، به آمریکائیان در مورد سفر به این دو کشور هشدار داد.

یک فیلم ضد اسلامی ساخته شده در آمریکا هفته گذشته موجی از اعتراض های خشونت بار را در خاورمیانه و مناطق دیگر برانگیخت.

روز شنبه در پی خشونت هائی که از سه شنبه گذشته با کشته شدن کریستوفر استیون سفیر آمریکا و سه آمریکائی دیگر در لیبی شروع شد، آرامش به بخش هائی از جهان اسلام بازگشت. چند معترض در جریان این خشونت ها کشته شده اند.

شاخه یمنی القاعده، پس از گذشت چند روز از اعتراض های مرگبار علیه این فیلم، خواستار خشونت هائی بیشتر علیه سفارتخانه های آمریکا شده است.

پلیس سودان روز شنبه ، در پی حمله معترضین به سفارتخانه های بریتانیا، آلمان و آمریکا به گشت زنی و مراقبت در خیابان های خرطوم پرداخت.

علی کرتی، (Ali Karti) وزیر امور خارجه سودان درخواست آمریکا برای اعزام تفنگداران دریائی به پایتخت آن کشور به منظور محافظت از تمامی سفارتخانه ها و هیات های سیاسی را رد کرد.

وزارت امورخارجه تونس خشونت را تقبیح کرد و گفت به تعهد خود مبنی بر محافظت از تمامی سفارتخانه ها و هیات های دیپلماتیک پای بند است.

رفتگر های مصری روز شنبه را به پاک کردن میدان تحریر قاهره گذراندند، که شب پیش از آن صحنه زدوخورد های پلیس و معترضین بود. این تظاهرات یک کشته بجا گذاشت.

کشورهای دیگر، از جمله تونس و یمن نیز که چندین روز صحنه اعتراض هائی خشونت بار بودند، روز شنبه را تا حدودی آرام تر پشت سر گذاشتند. اما در افغانستان، هند ، اندونزی و سیدنی استرالیا اعتراض هائی جدید رخ داد.
XS
SM
MD
LG