لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

اطمینان اوباما از پیروزی آرمان های آمریکا؛ ناآرامی در سیدنی


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز شنبه از آمریکائیان خواست از دیدن تصاویر حاکی از خشونت های ضد آمریکائی در جهان اسلام دلسرد نشوند. اوباما به مردم آمریکا اطمینان داد که در غایت آرمان های آمریکا برای آزادی به پیروزی می رسد.

اوباما در پیام هفتگی رادیوئی و اینترنتی خود گفت: « می‌دانم که تصاویر تلویزیونی از تظاهرات خشونت آمیزِ ضد آمریکایی در کشورهای اسلامی ناراحت کننده است، اما بگذارید هیچگاه فراموش نکنیم در مقابل اراذل و اوباش خشمگین، میلیون ها انسان آرزومند آزادی، شان و کرامت، و دل بسته به امید نیز وجود دارند که پرچم ما مظهر و معرف آنهاست».

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از واشنگتن می گوید این اظهار نظر پس از آن است که معترضین خشمگین، نمادهای نفوذ آمریکا در شهرهای مختلف در جهان اسلام را هدف گرفتند، و به تلافی فیلمی که اسلام را مسخره می کند، به سفارتخانه ها، مدارس و رستوران ها حمله کردند.

به گزارش این خبرگزاری، دست کم شش معترض روز جمعه در مصر، تونس، لبنان و سودان در جریان تلاش پلیس های محلی برای دفاع از هیات های نمایندگی آمریکا در مقابل مهاجمانی که سنگ پرتاب می کردند کشته شدند، و واشنگتن برای محافظت از سفارتخانه هایش در لیبی و یمن، تفنگدار دریائی مستقر کرد.

اعتراض ها هنگامی رخ داد که مسلمانان پس از نماز جمعه هفتگی برای ابراز خشم از یک فیلم ساخته شده در آمریکا توسط یک گروه مسیحی دست راستی، که حاوی هجو و کنایه پیامبر اسلام است، از مساجد وارد خیابانها شدند.

اوباما در پیام خود اطمینان داد که دولت وی برای محافظت از آمریکایی هایی که در خارج خدمت می کنند تمامی امکانات را بکار گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ما با دولت ها در نقاط مختلف جهان در ارتباطیم تا همکاری هایمان را تقویت کنیم ، ضمن آنکه تاکید می کنیم هر کشوری مسئولیت دارد به ما در محافظت از مردممان کمک کند. ما در تلاشی که هدف آن تحقق بخشیدن به عدالت در مورد کسانی است که جان باختند پیش می رویم و تا هنگامی که این هدف عملی نشده باشد آرام نخواهیم نشست».

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، جمعه شب اعلام کرد آمریکا برای واکنش به ناآرامی در ۱۷ یا ۱۸ نقطه در جهان اسلام به استقرار نیروهای نظامی پرداخته است. آقای پانه تا به مجله Foreign Policy گفت: «ما باید برای مقابله با این تظاهرات در صورتی که از کنترل خارج شود آماده باشیم».

وی وارد جرئیات نشد اما این مجله می گوید اشاره آقای پانه تا به احتمال اعزام سومین گروه ۵۰ نفری از تفنگداران دریائی تعلیم دیده برای حفاظت از سفارت آمریکا در سودان است، که روز جمعه مورد حمله قرار گرفت .

این در حالی است که تاکنون حدود ۱۰۰ تفنگدار دریائی در لیبی و یمن مستقر شده اند.

آقای پانه تا در عین حال از هموطنانش خواست ایمان خود را به آرمان های آزادی و عدالت؛ آنگونه که توسط بنیانگذاران آمریکا ارائه شده است، از دست ندهند.

آقای پانه تا گفت: «ما آمریکائی هستیم. میدانیم که روحیه ما شکست ناپذیر است، و همانگونه که رئیس جمهوری یادآور شد، بنیان رهبری مان نیز تزلزل ناپذیر است . این میراثی برای چهار آمریکائی است که آنان را از دست دایم؛ مردانی که به خاطر خدمت به کشورشان، در قلب دوستدارانشان جا دارند.

اوباما در پیام خود گفته است دولت وی تلاش ها برای قوی تر کردن آمریکا، امن تر کردن زندگی مردمش، و نیز استقرار جهانی بهتر و امیدوار کننده تر را پیش می برد.

ادامه واکنش ها و اعتراض ها به «بی گناهی مسلمانان»

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به شماری سفارتخانه و کنسولگری‌ آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی را که در واکنش به فیلم «بی گناهی مسلمانان» صورت گرفته محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت روز شنبه در بیانیه‌ای حملات صورت گرفته به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آمریکا و چند کشور اروپایی دیگر را که در روزهای ۲۴ و ۲۳ شهریورماه صورت گرفت «به‌ شدت» محکوم و نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کرد.

این شورا با تأکید بر لزوم به دور ماندن مکان‌های دیپلماتیک از خشونت به عنوان یک اصل قانونی تأکید کرد که اعمال خشونت علیه مراکز دیپلماتیک، «با هر انگیزه‌ای که صورت گرفته باشد»، قابل توجیه نیست.

در همین حال و در پنجمین روز اعتراض ها به فیلم «بی گناهی مسلمانان»، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد در سیدنی استرالیا، پلیس ضد شورش با «۲۰۰ معترض» که مقابل کنسولگری آمریکا جمع شده‌ بودند برخورد کرده است.

آسوشیتدپرس گزارش کرده است که اکثر معترضان لباس‌های اسلامی به تن کرده بودند و اقدام به پرتاب بطری و اشیای دیگر کرده‌ و گروهی نیز شعارهایی در حمایت از اسامه بن‌ لادن سر داده‌اند.

در درگیری میان معترضان و پلیس در سیدنی، «شش مأمور پلیس» مجروح شده‌اند و در میان معترضان نیز ۱۹ تن زخمی و هشت تن بازداشت شده‌اند.
XS
SM
MD
LG