لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

کری: درگیری آمریکا در روند صلح خاورمیانه نامحدود نیست


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دولت اوباما در نقش خود در روند صلح اسرائیل- فلسطینیان، پس از آن که دو طرف بخش هایی از توافق مذاکره در جهت راه حل دو کشوری را نقض کردند، بازنگری می کند.

کری که برای بحث در باره امکانات صلح با مقامات مراکش به رباط رفته است، روز جمعه گفت پرزیدنت اوباما روشن ساخته است که درگیری آمریکا در صلح خاورمیانه، در حالی که واشنگتن با بحران هایی از اوکراین تا سوریه و برنامه اتمی ایران روبرو است، نامحدود نیست.

کری گفت «اگر طرف ها خودشان گام های سازنده ای برای پیشرفت برندارند، در زمان و کوششی که آمریکا می تواند مصرف کند، حدودی وجود خواهد داشت.»

بدبینانه ترین ارزیابی کری نسبت به چشم اندازهای صلح، پس از آن عنوان می شود که کابینه اسرائیل از آزاد ساختن گروهی از زندانیان فلسطینی خودداری کرد و فلسطینان رای دادند به ۱۵ سازمان بین المللی بپیوندند – اقدامی که آنها را به شناسائی توسط سازمان ملل متحد نزدیکتر خواهد ساخت.

هیچیک از دو طرف نگفته اند می خواهند از روند صلح خارج شوند، اما کری گفت زمان آن است که واقعیت روشن شود، و افزود «متاسفانه در چند روز گذشته دو طرف گام هایی برداشته اند که مفید نیست. و برای همه روشن است. بنابراین ما قصد داریم به دقت ارزیابی کنیم روند در چه مرحله ای قرار دارد و به کجا ممکن است قادر باشد برود.»

کری گفت «رهبران باید رهبری کنند. طرف ها خودشان باید تصمیمات اساسی بگیرند و مصالحه کنند.»

اما پس از یک سال کوشش آمریکا برای نزدیک کردن اسرائیلی ها و فلسطینیان، آنها یکدیگر را به نقض توافقنامه هایی که مذاکرات را هدایت می کند و قرار است در پایان آوریل متوقف شود، متهم می کنند.

روز جمعه همچنین ده ها فلسطینی در جریان تظاهرات اعتراضی علیه تصمیم اسرائیل به خودداری از آزادی زندانیان فلسطینی، در شهر بیتونیه در کرانه غربی با سربازان اسرائیلی درگیر شدند.
XS
SM
MD
LG