لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

افرایش کوشش آمریکا برای ادامه مذاکرات صلح


جان کری، ملاقات با رهبران اسرائیل و فلسطینی
جان کری، ملاقات با رهبران اسرائیل و فلسطینی
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن به کوشش برای بازگرداندن مذاکرات صلح اسرائیل – فلسطین به مسیر خود می افزاید.

به گفته این مقام، علیرغم «گام های غیرمفیدی» که هر دو طرف برداشته اند، هیچ کدام علامتی که حاکی باشد می خواهند به مذاکرات پایان دهند نشان نداده اند
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کرده است. به گفته منابع نزدیک به مذاکرات ، مذاکره کنندگان اسرائیلی، فلسطینی و آمریکایی قرار بود شام چهارشنبه ملاقات کنند.

تصمیم غافلگیرانه عباس در روز سه شنبه برای امضای بیش از ۱۲ میثاق یین المللی، موجب شد آمریکا در جستجوی راهی برای زنده نگاهداشتن مذاکرات پس از ضرب الاجل ۲۹ آوریل برآید.

اقدام عباس در حالی صورت می گیرد که به نظر می رسد کوشش های میانجیگرانه کری با مشکل روبرو شده است. او ۲۹ آوریل را به عنوان ضرب الاجلی برای توافق با اصول اصلی قرار داد صلح تعیین کرده بود، اما در هفته های اخیر سعی کرده است مذاکرات تا پایان سال جاری تمدید شود.

مقامات فلسطینی گفتند اسرائیل پیشنهاد کرده است اگر مذاکرات به ۲۰۱۵ تمدید شود، در ساختن محله های جدید خویشتنداری نشان دهد، از جمله اعلام مناقصه برای ساختمان های جدید را به حال تعلیق در آورد.

یک گروه اسرائیلی ضد شهرک سازی می گوید این پیشنهاد بی معنی است، زیرا تاکنون هزاران آپارتمان طرح ریزی شده اند یا در دست ساختمان هستند. فلسطینیان می گویند اگر قرار است مذاکرات تمدید شود، شهرک سازی باید کاملا متوقف شود.
XS
SM
MD
LG