لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

انتخابات میاندوره‌ای آمریکا؛ مجلس نمایندگان بعد از هفت سال به دست دموکراتها افتاد

انتخابات میاندوره‌ای روز سه شنبه در ۵۰ ایالت آمریکا و پایتخت برگزار شد

  • در این انتخابات تکلیف ۳۵ کرسی سنای آمریکا مشخص شد
  • ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در این انتخابات برگزیده شدند
  • ۳۶ فرماندار ایالت های آمریکا نیز برگزیده شدند
  • براساس نتایج این انتخابات، دموکرات ها بعد از ۷ سال مجلس نمایندگان را پس گرفتند اما سنای آمریکا در دست جمهوریخواهان حامی پرزیدنت ترامپ باقی ماند

انتخابات میاندوره از صبح در ایالت های شرق آمریکا شروع شد. تا ساعاتی دیگر انتخابات در ایالت های میانی و بعد غرب آمریکا از جمله در کالیفرنیا آغاز می شود.

نوآوری زنان نامزد در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در گزارش شهلا آراسته

رای گیری در ۳۷ ایالت آمریکا و شهر واشنگتن شروع شده است. این زن جوان کریستن نام دارد و با دختر شش ماهه‌اش نورا در انتخابات در ایالت آتلانتا شرکت کرده است
رای گیری در ۳۷ ایالت آمریکا و شهر واشنگتن شروع شده است. این زن جوان کریستن نام دارد و با دختر شش ماهه‌اش نورا در انتخابات در ایالت آتلانتا شرکت کرده است

در حالیکه انتخابات میاندوره ای آمریکا آغاز شده است، ناظران در مناطق مختلف دنیا با نگاه متفاوتی به آن می‌نگرند. گزارش رادیو عمومی سراسری آمریکا می گوید برخی از کشورها از جمله چین،که در سال ۲۰۱۶ به پیروزی دونالد ترامپ دل بسته بودند، اکنون خواستار آن هستند که دمکرات ها در انتخابات جاری موفق شوند. این نکته ای است که پرزیدنت ترامپ نیز به آن اشاره کرده بود.

به گزارش ان پی آر، برخی کشورهای اروپای غربی که می بینند دولت ترامپ به آن سوی اقیانوس اطلس توجه چندانی ندارد، امیدوارند دمکرات ها دست کم کنترل مجلس نمایندگان را در دست بگیرند، اما در لندن طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از هواداران پرزیدنت ترامپ هستند و خواستار پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات.

در روزهای اخیر چهره های برجسته جمهوریخواه و دمکرات سعی در جلب آرا به نفع حزب خود داشته اند. دونالد ترامپ به نفع نامزدهای جمهوریخواه، و باراک اوباما و جو بایدن به نفع نامزدهای دمکرات در شهرهای مختلف سخنرانی کردند.

رای گیری‌ها در شهر واشنگتن و بسیاری از ایالت‌های شرقی آمریکا نظیر ویرجینیا و مریلند در هوایی بارانی آغاز شد. هوای بارانی ممکن است بر میزان مشارکت تاثیر بگذارد. در شهر بارانی واشنگتن، مردم برای انتخاب شهردار و دادستان شهر رای می دهند.

انتخابات ۲۰۱۸ در شهر واشنگتن در هوای بارانی. منطقه کلمبیا هایتز
انتخابات ۲۰۱۸ در شهر واشنگتن در هوای بارانی. منطقه کلمبیا هایتز

در روزهای اخیر سیاست مهاجرت پرزیدنت ترامپ موضوع اصلی کمپین نامزدهای جمهوریخواه بوده در مقابل رقبای دمکرات آنها روی پوشش درمانی دولت پیشین موسوم به «اوباما کر» که جمهوریخواهان در جایگزین کردن آن ناموفق بوده‌اند، تمرکز کردند.

انتخابات میاندوره‌ای کنگره به طور سنتی نوعی همه پرسی در مورد اولین دو سال عملکرد رئیس جمهوری نیز به شمار می رود و نتایج آن به نوعی قضاوت شهروندان در مورد عملکرد رئیس جمهوری محسوب می‌شود. مهاجرت و بیمه درمانی دو موضوع غالب بر رقابتها در این مبارزات بوده است.

شرکت های تاکسی یاب آنلاین نظیر اوبر و لیفت در روز انتخابات برای مشتریان خود تخفیف هایی قائل شده اند تا رای دهندگان راحت تر به محل اخذ رای بروند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG