لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

انتخابات میاندوره‌ای آمریکا؛ مجلس نمایندگان بعد از هفت سال به دست دموکراتها افتاد

انتخابات میاندوره‌ای روز سه شنبه در ۵۰ ایالت آمریکا و پایتخت برگزار شد

  • در این انتخابات تکلیف ۳۵ کرسی سنای آمریکا مشخص شد
  • ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در این انتخابات برگزیده شدند
  • ۳۶ فرماندار ایالت های آمریکا نیز برگزیده شدند
  • براساس نتایج این انتخابات، دموکرات ها بعد از ۷ سال مجلس نمایندگان را پس گرفتند اما سنای آمریکا در دست جمهوریخواهان حامی پرزیدنت ترامپ باقی ماند

شبکه سی ان ان می گوید پرزیدنت ترامپ در تماسی تلفنی به نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، پیروزی حزب دموکرات در گرفتن کنترل مجلس نمایندگان را به او تبریک گفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار توئیتی در ساعات پایانی روز سه شنبه نوشت: «موفقیت بزرگی امشب حاصل شد. از همه متشکرم.»

نانسی پلوسی نیز که احتمالا ریاست مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها را بدست می آورد نیز طی سخنانی گفت نتیجه انتخابات امشب به خاطر عملکرد رئیس جمهوری بود.

در ایالت کانزاس، لارا کلی از حزب جمهوریخواه موفق شد با کسب اکثریت آرا، پست فرمانداری را از دست جمهوریخواهان خارج کند.

گزارش بهروز صمد بیگی از بازتاب انتخابات آمریکا در فضای مجازی

در ایالت داکوتای شمالی، کوین کرامر جمهوریخواه موفق شد با کسب اکثریت آرا کرسی سنا را از رقیب دموکرات خود خارج کرده و سناتور جدید این ایالت شود.

انتخابات روز سه شنبه به عنوان یک همه پرسی در مورد عملکرد دو سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ به شمار می رود. رسانه های آمریکایی می گویند نتایج انتخابات که هنوز جریان دارد و دیگر نشانه ها، حاکی از آن است که هم حزبی های رئیس جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه کنترل سنا را حفظ خواهند کرد. اما در مجلس نمایندگان، جمهوریخواهان برای اولین بار در هشت سال گذشته، کنترل مجلس را به دموکرات ها واگذار می کنند، امری که مانعی در اجرای برخی از برنامه های دونالد ترامپ خواهد بود.

ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو
ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

در دو ایالت او هاوایی و مینه سوتا، دیوید ایگ و تیم والز از حزب دموکرات موفق شدند آرای لازم برای پست فرمانداری را کسب کنند.

در ایالت های اوهایو و آریزونا، مایک دی واین و داگ دوسی از حزب جمهوریخواه به عنوان فرماندار انتخاب شدند.

در ایالت ایلینویز، جی بی پریتزکر از حزب دموکرات موفق شد با کسب آرای کافی کرسی فرمانداری را از رقیب جمهوریخواه خود بگیرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG