لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

شکایت از دولت فدرال بابت معطل ماندن پرونده ممنوعیت فروش «سیگار با طعم نعنا» در آمریکا


گروه‌های ضد دخانیات شامل سه گروه غیرانتفاعی روز سه‌شنبه با ارائه یک دادخواست فدرال، از دولت ایالات متحده به‌دلیل تاخیر در قانونی شدن طرح ممنوعیت فروش سیگارهای با طعم نعنا یا «منتول»، که ماه‌هاست در کاخ سفید معطل مانده، شکایت کردند.

در پی نگرانی‌ها از این که طرح ممنوعیت ممکن است به‌دلیل سیاست‌های ایام انتخابات از مسیر خارج شود، این سه گروه‌، از جمله «گروه اقدام در برابر سیگار و تندرستی»، شکایت خود را پس از پایان مهلت قبلی ماه مارس به دادگاه فدرال در ایالت کالیفرنیا تسلیم کردند.

سخنگوی کاخ سفید تا پیش از انتشار این گزارش از اظهار نظر درباره این شکایت خودداری کرد.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا سال‌ها صرف تهیه طرحی برای حذف منتول یا طعم نعنا از سیگارهای تولیدی کرده و تخمین می‌زند ممنوعیت فروش این نوع سیگار می‌توانست از ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار مرگ و میر ناشی از مصرف آن در چند دهه گذشته جلوگیری کند.

طبق یک قانون مصوب سال ۲۰۰۹ که به این سازمان اختیار نظارت بر محصولات دخانی و تنباکو را می‌داد، منتول یا نعنا تنها طعم سیگاری است که فروش آن در ایالات متحده قانونی مانده است؛ معافیتی که نتیجه مذاکرات لابی‌گران شرکت‌های دخانیات بوده است.

پیش‌تر مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کرده‌اند استعمال سیگار نعنايی ممکن است ضرر بیشتری در مقايسه با سیگارهای معمولی داشته باشد و سازمان نظارت بر غذا و دارو هم گفته مطالعات نشان می‌دهد مواد موجود در سیگارهای منتول، ترک آن را دشوارتر می‌کند.

XS
SM
MD
LG