لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

فرمانده سنتکام: فرمانده داعش یک اهریمن‌صفت بود


ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام در پنتاگون، عکس از آرشیو
ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام در پنتاگون، عکس از آرشیو

ژنرال کنث‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام در مورد رهبر داعش که در جریان عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه خود را کشت، گفت او یک «اهریمن» بود و مانند رهبر قبلی داعش ابوبکر البغدادی، قصد ضربه زدن به آمریکا و متحدانش را داشت.

بر اساس اعلام پنتاگون، ژنرال مک‌کنزی گفت: «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی که به حاجی عبدالله هم معروف بود، وقتی نیروهای ما به محل رسیدند حاضر نشد خود را تحویل دهد و در انفجاری سهمگین خودش را از بین برد ولی تلفاتی برای نیروهای آمریکایی به همراه نداشت.»

فرمانده سنتکام افزود: «هر چند ما به او پیشنهاد کردیم خود را تسلیم کند، ولی او خود و خانواده‌اش را کشت و شدت انفجار به حدی بود که خود حاجی عبدالله را به ساختمان بیرون پرتاب کرد و اثر انگشت و دی‌ان‌ای جمع‌آوری شده از محل هویت او را تایید می‌کند.»

ژنرال مک‌کنزی گفت: «من می‌خواهم از مهارت و شجاعت نیروهای ایالات متحده که این ماموریت را با همکاری دیگر نهادها طراحی، حمایت و اجرا کردند تشکر کنم. همچنین باید اضافه کنم که نیروهای دموکراتیک سوریه که شریک ما در آن جا هستند مشارکت ارزشمندی در اجرا و موفقیت این عملیات داشتند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده یک روز پیشتر و در یک سخنرانی به جزئیات عملیاتی که به کشته شدن ابو ابراهیم الهاشمی القریشی، معروف به حاجی عبدالله، رهبر داعش منتهی شد اشاره کرد و آن را «پیامی به تروریست‌های سراسر جهان» دانست.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ بهمن در این سخنرانی در کاخ سفید گفت، حاجی عبدالله که در سال ۲۰۱۹ و پس از کشته شدن البغدادی رهبری آن گروه را بر عهده گرفته بود، مسئول گسترش و اقدامات داعش در سرتاسر جهان و منطقه - از جمله کشتار اخیر در یک زندان محل نگهداری نیروهای بازداشت‌شده داعش در سوریه - بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که به دستور او نیروهای آمریکایی این عملیات را «سریع و دقیق» انجام دادند. او افزود: «به نیروهای نظامی‌مان دستور دادم همه اقدامات احتیاطی لازم را برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان انجام دهند.»

XS
SM
MD
LG