لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

پنتاگون: در عملیات حذف رهبر داعش غیرنظامیانی که بیشترشان کودک بودند نجات داده شدند


جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه در پنتاگون (۱۴ بهمن ۱۴۰۰)
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه در پنتاگون (۱۴ بهمن ۱۴۰۰)

جان کربی، سخنگوی وزرات دفاع ایالات متحده، با تشریح عملیات کشتن رهبر داعش در شمال غربی سوریه گفت، در این عملیات ۱۰ غیرنظامی، که بیشترشان کودک بودند، نجات داده شدند.

سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه ۱۴ بهمن در یک کنفرانس خبری گفت که پس از رسیدن به محل، نیروهای آمریکایی محل را محاصره کرده و درخواست کردند غیرنظامیان در صلح و سکوت از محل خارج شوند و از حاجی عبدالله خواستند خود را تسلیم کند.

جان کربی افزود، حاجی‌ عبدالله در همان آغاز عملیات خود را منفجر کرد و خودش، همسرش، و دو کودکش را که در طبقه سوم بودند از بین برد. وی افزود که در طبقه دوم یکی از معاونان حاجی عبدالله و همسرش شروع به شلیک کردند و کشته شدند، و به نظر می‌رسد یک کودک هم در درگیری طبقه دوم کشته شد.

به گفته جان کربی ۱۰ غیرنظامی از این محل نجات داده شدند که بیشترشان کودک هستند.

سخنگوی پنتاگون گفت که برنامه‌ریزی برای این ماموریت حدود دو ساعته، چند ماه پیش انجام شده و آمادگی‌ها شکل گرفته بود. پس از خروج از محل، شماری افراد متخاصم نزدیک شدند و بعد تبادل آتش شده و دو متخاصم کشته شدند. بقیه نیروهای متخاصم پس از آن عقب‌نشینی کردند.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «در جریان خروج یکی از هلیکوپترها دچار نقص شد که در محلی جایگزین فرود آمده و پس از این که مشخص شد نمی‌تواند محل را ترک کند، به دستور ژنرال مک‌کنزی منفجر شده و رها شد.»

جان کربی گفت: «برای کاهش هرگونه تلفات غیرنظامیان، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت حمله هوایی انجام ندهد و نیروهای ویژه را عازم این ماموریت کند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، صبح پنجشنبه در یک سخنرانی به جزئیات عملیاتی که به کشته شدن ابو ابراهیم الهاشمی القریشی، معروف به حاجی عبدالله، رهبر داعش منتهی شد اشاره کرد و آن را «پیامی به تروریست‌های سراسر جهان» دانست.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ بهمن در این سخنرانی در کاخ سفید گفت، حاجی عبدالله که در سال ۲۰۱۹ و پس از کشته شدن البغدادی رهبری آن گروه را بر عهده گرفته بود، مسئول گسترش و اقدامات داعش در سرتاسر جهان و منطقه - از جمله کشتار اخیر در یک زندان محل نگهداری نیروهای بازداشت‌شده داعش در سوریه - بود.

جو بایدن همچنین رهبر داعش را از عوامل نسل‌کشی ایزدی‌ها (یزیدی‌ها) و فجایع و جنایت‌ها و تجاوزهای گروه داعش علیه آنها در عراق دانست.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که به دستور او نیروهای آمریکایی این عملیات را «سریع و دقیق» انجام دادند. او افزود: «به نیروهای نظامی‌مان دستور دادم همه اقدامات احتیاطی لازم را برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان انجام دهند.»

آقای بایدن گفت که با توجه به این که «این تروریست در میان خانواده‌ها،‌ از جمله خانواده کودکان، حضور دارد ما این گونه انتخاب کردیم که به جای هدف قرار دادن او با یک حمله هوایی، با پذیرش خطر بیشتری برای افرادمان از نیروهای ویژه‌مان برای این عملیات استفاده کنیم. ما با هدف به حداقل رساندن تلفات غیرنظامی این‌ راه را انتخاب کردیم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود، این «تروریست» در لحظات آخر و در «واپسین عمل بزدلانه، بدون توجه به خانواده خودش و دیگر افراد حاضر در آن ساختمان» کل طبقه سوم را منفجر کرد و درست مانند سلفش (یعنی ابوبکر البغدادی) خود را به همراه شماری از اعضای خانواده‌اش از بین برد.

جو بایدن با تاکید بر تداوم آمادگی و هوشیاری نیروهای ایالات متحده، گفت که این عملیات یکی از رهبران عمده تروریست‌ها را از میدان حذف کرد و این «پیام نیرومند را به تروریست‌های سراسر جهان فرستاد: به سراغ شما خواهیم آمد و شما را پیدا خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG