لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

واکنش تند مک کین به گزارش نیروی دریایی آمریکا با انتقاد از دولت اوباما


Worldwide Threats
Worldwide Threats

یک روز بعد از انتشار گزارش نهایی نیروی دریایی آمریکا درباره بازداشت یک روزه ملوان های آمریکایی در ایران، یک سناتور ارشد جمهوریخواه، از اوباما به خاطر آنچه "ناتوانی" دولت وی نامید، انتقاد کرد.

سناتور جان مک کین رییس کمیته نیروهای مسلح سنا در بیانیه ای شدیدا از دولت باراک اوباما انتقاد کرد و گفت: تحقیقات نیروی دریایی آنچه را از آغاز روشن بود تایید می کند، و آن اینکه وارد شدن و تصرف کشتی نیروی دریایی آمریکا به زور اسلحه و بازجویی از ۱۰ ملوان آمریکایی نقض آشکار قوانین بین المللی بود.

واکنش آقای مک کین به گزارش وزارت دفاع ایالات متحده است که روز پنجشنبه اعلام کرد نه نفر از اعضای نیروی دریایی در ارتباط با دستگیری ملوانان آمریکایی در ماه ژانویه توسط سپاه پاسداران ایران در آب های خلیج فارس، تنبیه انضباطی شده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز، ضمن اعلام این خبر نوشت، گزارش توقیف دو قایق نظامی آمریکایی توسط نیروهای ایران در نزدیکی جزیره فارسی در خلیج فارس، امروز در یک نشست خبری در پنتاگون منتشر شد.

بر اساس این گزارش، اشتباهات متعددی از سوی افسران مسئول و ملوانان این دو قایق در جریان ماموریت خود – که قرار بود از کویت راهی بحرین شوند –سر زده است، از جمله این که قایق ها با ۴ ساعت تاخیر به حرکت در آمده و پس از مدتی هم از مسیر تعیین شده منحرف شدند.

به گزارش نیویورک تایمز، یک مقام ارشد پنتاگون ضمن آن که بر حق ایران برای تحقیق درباره حضور دو قایق آمریکایی در نزدیکی جزیره فارسی تاکید کرده، اما از برخورد نیروهای ایرانی با ده سرنشین این قایق ها – که به مدت یک روز در بازداشت ایرانی ها بودند – انتقاد کرده و آن را نقض قوانین بین المللی دانسته است.

این روزنامه به نقل از جان ریچاردسون رئیس عملیات نیروی دریایی آمریکا نوشت، نشانه گرفتن اسلحه به سوی ملوانان متوقف شده و ضبط ویدئویی مصاحبه با آنها، و همچنین تخریب تجهیزات موجود در قایق ها، اعمال غیرقانونی است که نیروهای ایرانی مرتکب شده اند.

مک کین روز جمعه در بیانیه اعتراضی خود به این گزارش از اینکه این گزارش چیز جدیدی را اعلام نکرده، افزود: پنج ماه گذشته، دولت در کمال خجالت از پس گرفتن بیانیه بزدلانه قدردانی و ستایش از رفتار غیرقانونی ایران ناتوان مانده است.

رییس کمیته نیروهای مسلح سنا افزود: "این حقارت در برابر ایران، ارتش آمریکا را در برابر تهدید بزرگتری قرار داده است."

XS
SM
MD
LG