لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

حمایت وزیر دفاع آمریکا از تلاش‌های دیپلماتیک با هدف پایان جنگ داخلی سوریه


جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو
جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

همزمان با نزدیک شدن به شکست کامل گروه افراطی داعش در سوریه، وزیر دفاع ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد از تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس در آستانه سفر به فنلاند برای شرکت در نشست ۱۲ کشور اروپایی عضو «گروه شمال» و گفت‌وگو درباره تحرکات اخیر روسیه در اروپا و خاور میانه این مطلب را بیان کرد.

روسیه در طول جنگ داخلی سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند و تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته، از دولت بشار اسد حمایت کرده است و آمریکا از مخالفان معتدل آن.

وزیر دفاع آمریکا به گروهی از خبرنگاران همراه خود در هواپیما به مقصد هلسینکی گفت، وزیر خارجه ایالات متحده با استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در ارتباط نزدیک است.

به گفته او، رکس تیلرسون در مورد چگونگی حرکت در جهت اهداف نشست قزاقستان، و نحوه ادامه این مسیر به سمت مذاکرات صلح ژنو – که سازمان ملل میزبان آن است – با آقای دی میستورا رایزنی می‌کند.

روسیه، به همراه ایران و ترکیه، مبتکر برگزاری چند دور مذاکرات سیاسی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، با حضور نمایندگان دمشق و گروه‌های مخالف آن، با هدف پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه بوده است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد اوایل آبان اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح سوریه در ژنو سوئیس – با حضور نمایندگان دولت و مخالفان آن کشور – روز ۲۸ نوامبر سال جاری ( هفتم آذر ماه) از سر گرفته خواهد شد.

این هشتمین دور از مذاکرات بین المللی صلح ژنو به میزبانی سازمان ملل متحد خواهد بود که از اوایل سال ۲۰۱۶ تاکنون با میانجیگری استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل آن نهاد بین المللی برگزار شده است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر با تاکید بر این که بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق باید از قدرت کناره گیری کند، گفته بود «حکمرانی خاندان اسد (در سوریه) به پایان خود نزدیک می‌شود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG