لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

آمریکا شاید برای شناسایی بقایای سربازان آمریکایی یک هیات نظامی به کره شمالی بفرستد


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
جیم متیس وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد ارتش آمریکا امکان اعزام هیاتی به کره شمالی برای همکاری با نظامیان آن کشور جهت شناسایی و انتقال بقایای سربازان آمریکایی کشته در جنگ کره را «قطعا» بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس با بیان این که این موضوع قطعا تحت بررسی است، گفت انتقال بقایای سربازان آمریکایی توسط کره شمالی برای گفت‌وگوهای دیپلماتیک گسترده‌تر بین واشنگتن و پیونگ یانگ مثبت است.

به گفته یک مقام پنتاگون، آخرین باری که نظامیان آمریکا برای این منظور به کره شمالی رفتند، سال ۲۰۰۵ میلادی بود.

پیشتر در روز جمعه، یک هواپیمای نظامی آمریکا ۵۵ بسته را که گفته می شود حامل بقایای سربازان کشته شده و مفقود الاثر آمریکایی در جنگ قریب نیم قرن پیش شبه جزیره کره است، به کره جنوبی منتقل کرد.

این اقدام در چارچوب توافقی است که در جریان دیدار تاریخی اخیر پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون در سنگاپور حاصل شد.

امروز با نشستن هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در فرودگاهی در کره جنوبی، فرآیند شناسایی این سربازان که خانواده های آنها بیش از شش دهه است به دنبال عزیزانشان هستند، آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: بقایای سربازان آمریکایی باقی مانده در کره شمالی به زودی وارد خاک آمریکا خواهد شد. پس از سپری شدن سالهای درازی، لحظه بزرگ برای بسیاری از خانواده ها خواهد بود. سپاس کیم جون اون

پرزیدنت ترامپ شب گذشته نیز در جمع کارگران کارخانه تولید ورقهای فولادی در ایالت ایلینوی بار دیگر گفت سیاستهای دولتش در قبال پیونگ یانگ اعمال و ادامه کمپین فشار و تحریم های حداکثری است، که تاکنون نتیجه بخش بوده است.

آقای ترامپ گفت: به گمانم روابط خوبی با رهبر کیم برقرار کردم. به نظرم کارهای خوب زیادی در انتظار ماست. بدون آن حرفها علیه او و بدون اعمال تحریمها، و دیگر اقدامات ما، به اینجا نمی رسیدیم. شما گزارشهای برچیده شدن و نابود کردن برخی از اجزای برنامه اتمی شان را شنیده اید.

جنگ کره در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی روی داد که دو کره در مقابل هم قرار گرفتند. در حالیکه چین و شوروی سابق حامی همسایه شمالی بودند، آمریکا نیز از کره جنوبی حمایت می کرد.

آمریکا حدود ۳۰۰هزار نیرو در این جنگ داشت. این جنگ بیش از ۱.۵ میلیون کشته برجای گذاشت که حدود ۴۰۰ هزار آمریکایی در آن کشته شدند.

بر پایه آمار پنتاگون وزارت دفاع آمریکا حدود هفت هزار و هفت سرباز آمریکایی در طی جنگ کره مفقود الاثر شدند.

دو کره در سال ۱۹۵۳ صرفا توافق آتش بس امضا کردند و به صلح دست نیافته اند. به تازگی رسانه دولتی کره شمالی از تمایل برای امضای یک توافق صبح با همسایه جنوبی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG