لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

کره شمالی برچیدن یک سایت موشکی را آغاز کرد؛ پیروزی عمده برای ترامپ


کره شمالی در حال برچیدن یک سایت آزمایش موشکی است که این امر پیروزی عمده ای برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به حساب می آید.

آقای ترامپ بیش از یک ماه پیش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی درباره عاری سازی هسته ای کره شمالی در سنگاپور دیدار و گفتگو کرد.

دونالد ترامپ، در کنفرانس خبری مشترک خود پس از دیدار با رهبر کره شمالی اما دو خبر مهم داد، اینکه آمریکا مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی را به حال تعلیق در می آورد و دوم اینکه کره شمالی نیز موافقت کرده است که یک سایت آزمایش موشکی خود را برچیند.

حالا پس از گذشته چند هفته و در حالی که آمریکا به وعده خود در عدم برگزاری مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی عمل کرده است، گزارش شده که کار کره شمالی برچیدن یکی از تاسسیات آزمایش های موشکی را آغاز کرده است.

به نوشته بیزنس اینسایدر، تصاویر ماهواره ای که سایت «۳۸ شمال» آنها را بررسی کرده این طور نشان می دهد که کره شمالی کار برچیدن بخش های اصلی ایستگاه پرتاب ماهواره ای سوهائه را آغاز کرده است. سایت «۳۸ شمال» موضوعات کره شمالی را پوشش می دهد.

البته برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی در حدی گسترده است که برچیدن بخش های اصلی سایت سوهائه درصد پایینی از کل برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی را شامل می شود. با این حال ناظران می گویند اقدام کره شمالی امیدوار کننده و یک پیروزی برای دونالد ترامپ به شمار می رود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که اخیرا برای آگاه کردن اعضای شورای امنیت درباره مذاکرات آمریکا با کره شمالی به سازمان ملل رفته بود، با تاکید بر ادامه تحریم ها علیه کره شمالی گفت پیونگ یانگ باید گام های اساسی برای خلع سلاح هسته ای بردارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG