لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

استقبال پرزیدنت ترامپ از اقدام کره شمالی برای برچیدن سایت موشکی


پرزیدنت دونالد ترامپ از تصاویر ماهواره ای جدیدی که ظاهرا نشان می دهد کره شمالی فرآیند برچیدن تجهیزات سکوی پرتاب ماهواره در «سوهه» را آغاز کرده، استقبال کرد.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب ۲ مرداد در جریان کنفرانس ملی کهنه سربازان جنگ‌های خارجی در کانزاس گفت تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان می‌دهند که کره شمالی روند نابودی یکی از سایت‌های موشکی کلیدی را آغاز کرده و ما قدردان این مساله هستیم.

استقبال پرزیدنت ترامپ در حالی است که رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار کردند. در بیانیه پس از این دیدار اعلام شد که کره شمالی در قبال تضمین های امنیتی برنامه موشکی و هسته ای خود را کنار می گذارد.

هرچند در هفته های اخیر برخی تحلیلگران از روند کند مذاکرات گفته بودند اما سه شنبه شب، پرزیدنت ترامپ ضمن استقبال از اقدام اخیر کره شمالی گفت گزارش جدیدی از جانب کیم جونگ اون به دست او رسیده که بسیار مسرت بخش بوده است.

تصاویر ماهواره ای که سایت «۳۸ شمال» آنها را بررسی کرده این طور نشان می دهد که کره شمالی کار برچیدن بخش های اصلی ایستگاه پرتاب ماهواره ای سوهه را آغاز کرده است. سایت «۳۸ شمال» موضوعات کره شمالی را پوشش می دهد.

البته برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی در حدی گسترده است که برچیدن بخش های اصلی سایت سوهه درصد پایینی از کل برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی را شامل می شود. با این حال ناظران می گویند اقدام کره شمالی امیدوار کننده و یک پیروزی برای دونالد ترامپ به شمار می رود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنشی محتاطانه به این اقدام کره شمالی گفت ما خواستار آن بودیم که هنگام برچیدن تاسیسات بازرسان در محل حضور داشته باشند، مساله ای که در چارچوب تعهدات رهبر کیم بود. توضیح بیشتری در این زمینه ندارم.

این دیپلمات ارشد آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر افزود که کره شمالی باید این کار را ادامه دهد. وی گفت: توضیح این مسئله ساده است. آنها باید کاملا از تسلیحات اتمی عاری شوند. این کاری است که رهبر کیم وعده آن را داده است و جامعه جهانی هم در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت ملل متحد آنرا مطالبه می کند. به همین سادگی.

برخی از قانونگذران نیز واکنش محتاطانه ای نشان داده اند. کریستوفر کونز سناتور دموکرات می گوید این اولین نشانه است که شاید کره شمالی در مسیر عمل به وعده هایشان در حال حرکت است. اگر این اقدام را با بازگرداندن بقایای سربازانمان همراه کنند، کار دلگرم کننده ای انجام داده اند. همچنین بسیار دلگرم کننده خواهد بود اگر جزئیات برنامه عاری سازی واقعی، غیر قابل برگشت عاری سازی اتمی را ارائه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG