لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

آمریکا خواستار تلاش بیشتر اروپا برای تامین سهم خود در بودجه «ناتو» شد


نشست خبری جیم متیس وزیر دفاع آمریکا پس از جلسه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷
نشست خبری جیم متیس وزیر دفاع آمریکا پس از جلسه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه از متحدان اروپایی واشنگتن در ناتو خواست بر تلاش‌های خود برای افزایش بودجه نظامی کشورهایشان بیافزایند و هشدار داد که مشارکت در عملیات نظامی ناتو از طریق اعزام نیرو آنها را از پرداخت سهم بیشتر در تامین هزینه‌های این پیمان نظامی معاف نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس که برای نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به پایتخت بلژیک رفته است، این مطلب را دو روز پس از آن بیان کرد که پرزیدنت ترامپ افزایش ۳۰ درصدی بودجه نظامی آمریکا در اروپا برای مقابله با روسیه را پیشنهاد کرد.

به گفته یکی از مقام‌های حاضر در نشست امروز بروکسل، آقای متیس با تاکید بر این که همه اعضای ناتو تعهدی یکسان دارند، گفت اعضای اروپایی این پیمان باید از ایالات متحده به عنوان یک نمونه پیروی کنند و بودجه‌های نظامی خود را برای پرداخت سهم بیشتر در این سازمان افزایش دهند.

نشست وزیران دفاع ناتو پشت درهای بسته برگزار شد و اظهارات وزیر دفاع دولت آمریکا هنوز بطور رسمی از سوی واشنگتن تایید نشده است؛ هرچند پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز با طرح درخواست مشابه، از اروپایی‌ها خواسته بود ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به این امر احتصاص دهند.

نشست امروز برای نخستین بار پس از این درخواست رئیس جمهوری آمریکا که سال گذشته بیان کرد، به منظور بررسی طرح‌های مختلف کشورهای عضو ناتو در همین راستا و نحوه تخصیص سهم خود در هر سال – و رسیدن به هدف تعیین شده آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۴ – برگزار شده است.

پیشنهادهای نهایی قرار است در نشست ماه ژوئیه سران ناتو، که پرزیدنت ترامپ نیز در آن حضور خواهد داشت، بررسی شوند.

برخی کشورها مانند اسپانیا گفته اند قادر نیستند تا پایان ۲۰۲۴ به سقف مورد نظر برسند، و لهستان نیز گفته است این هدف را با دو سال تاخیر محقق خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG