لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۱۸

پرزیدنت ترامپ: از کره شمالی گرفته تا ایران، با دولت‌های خطرناک مقابله می‌کنیم


رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید آمریکا دیگر در توافق های یک جانبه که علیه منافع این کشور باشد نمی ماند و با «دولت های خطرناک» از جمله ایران و کره شمالی مقابله می کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ سه شنبه شب ۲۵ مهر در بنیاد هریتیج ما همیشه نیاز های کشورمان را در اولویت قرار خواهیم داد و به همین دلیل است که از توافق‌های بین المللی یک جانبه خارج می شویم؛ مثل کاری که با توافق همکاری دو سوی اقیانوس آرام (پیمان تجاری ترنس-پسیفیک) و توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس انجام دادیم. آنها برای کشور ما ویرانگر بودند.

رئیس جمهوری آمریکا به سخنرانی روز جمعه خود و اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای اشاره کرد و گفت هدف این بود که مطمئن شویم ایران به سلاح هسته ای دست نمیابد.

آقای ترامپ افزود: ما با دولت‌های خطرناک در سراسر جهان از کره شمالی گرفته تا ايران مقابله می‌کنيم. ما تحريم‌های شديد مرتبط با تروريسم را درباره سپاه پاسداران ایران اعمال کرديم.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: ما تحریم‌های شدیدی را روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال کردیم. من همچنین توافقنامه یک طرفه دولت قبلی با دولت کوبا را لغو کردم، ما تحریم ها علیه کوبا را برنخواهیم داشت.

بنیاد هریتیج یک اندیشکده محافظه‌کار آمریکایی مستقر در واشینگتن، دی.سی. است. این بنیاد نقشی پیشرو در جنبش محافظه کاری در جریان ریاست جمهوری رونالد ریگان، که سیاست‌هایش به طور قابل ملاحظه‌ای برگرفته از یک مطالعهٔ هریتیج بود، داشت. این اندیشکده اثرگذاری قابل توجهی در سیاستگذاری آمریکا دارد و یکی از اثرگذارترین سازمان‌های تحقیقاتی محافظه کار در آمریکا قلمداد می‌شود.

آقای ترامپ در بنیاد هریتیج افزود: همانطور که رونالد ریگان گفت ما به صلح از طریق قدرت، اعتقاد داریم. ما در نبرد با داعش در عراق و سوریه تلاش‌های تاریخی کردیم و یکی پس از دیگری شکست را به آن‌ها وارد کردیم.

وی افزود: کسانی که امشب در اینجا هستند درک می‌کنند که برای آنکه آمریکا به آینده امیدوار باشد، لازم است که ما به تاریخ مان افتخار کنیم. ما به عنوان آمریکایی‌ها میراث خاص آزادی، فرهنگ، قوانین، سنت و ارزش‌ها را از گذشتگان دریافت کردیم. ما باید از آزادی حفاظت کنیم.

سیاست جدید در قبال ایران

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

دونالد ترامپ با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای تهران گفت، رژیم ایران همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدانتمان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب ایران را اعلام می‌کنم.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی ایران، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه‌داری از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست دستور اجرایی مقابله با تروریسم جهانی و تحریم آن خبر داد. نخستین بار است که آمریکا سپاه پاسداران را تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی تحریم می‌کند.

ایالات متحده ایران را به نقض برجام از طریق بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی منع شده است.

روز گذشته کشورهای اروپایی که پس از توافق و با برداشته شدن تحریمها قراردادهای میلیارد دلاری با ایران امضا کردند، از تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام انتقاد کردند.

پس از دیدار مقامات اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه بار دیگر از پرزیدنت ترامپ خواست که آمریکا از برجام خارج نشود.

فدریکا موگرینی گفت: «اتحادیه اروپا تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی برعدم گواهی برجام را در راستای فرآیند سیاستهای داخلی آمریکا می بیند. اتحادیه اروپا از ایالات متحده می خواهد که التزام خود را به برجام حفظ کرده و پیش از اتخاذ گامهای دیگر پیامدهای آن تصمیم را در رابطه با امنیت آمریکا؛ شرکایش و منطقه لحاظ کند. اگر چه اتحادیه اروپا نگرانی خود را در قبال برنامه موشک بالستیک ایران و افزایش تنش‌ها در منطقه بارها اعلام کرده؛ اما بار دیگر متذکر می شود که باید راه حل این مسائل خارج از توافق برجام پیگیری شود.»

به گفته این مقام عالیرتبه اتحادیه اروپای، برجام در زمانی که جهان با خطرات رویارویی هسته ای مواجه است می تواند به عنوان یکی از ستونهای پیمان عدم گسترش تسلیحات اتمی به کار آید.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که ایران پایندی فنی به برجام دارد، اما پرزیدنت ترامپ از کنگره میخواهد که کاستی های برجام را رفع کند.

بنا به قانون توافق اتمی ایران که کنگره در چارچوب دستیابی گروه پنج به علاوه یک به برجام تصویب کرد، در صورتی که پرزیدنت عدم گواهی پایبندی به برجام را صادر کند، دو ماه فرصت دارد که تصمیماتی در مورد حضور آمریکا در برجام اتخاذ کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاهده نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG