لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

تحقیقات کمیته کنگره آمریکا در باره بنغازیقائم مقام سابق سفیرآمریکا درلیبی می گوید او درجریان حمله مرگبارسال پیش به هیات دیپلماتیک آمریکا دربنغازی، درجستجوی کمک نظامی برآمد اما به وی گفته شد نزدیکترین پایگاه هوایی آمریکا درایتالیا است، وبسیار دورتر از آن است که بتواند کمکی فراهم آورد.

درجلسه کمیته نظارت واصلاح دولت مجلس نمایندگان درروز چهارشنبه، گریگوری هیکس گفت او درحالی که حمله به کنسولگری کم دفاع شدت می گرفت بارها با مقامات درواشنگتن، ازجمله هیلاری کلینتون وزیر وقت امورخارجه و مقامات لیبی تماس گرفت.

هیکس گفت دریک نقطه او ازیک مقام دفاعی آمریکا پرسید آیا می تواند برای عقب زدن حمله به کنسولگری کمک نظامی بگیرد یانه.

اما به او گفته شد دو تا سه ساعت طول خواهد کشید تا هواپیماهای مستقردرپایگاه هوایی درایتالیا به لیبی برسند وهیچ نفتکش هوایی برای سوختگیری هواپیماها دردسترس نبود. دیگر مقامات پنتاگون به تحقیقگران گفته اند حتی بیشترطول می کشید.

جمهوریخواهان کنگره دولت اوباما را متهم کرده اند که افکار عمومی را آگاهانه درباره حمله گمراه کرد و بیشترین انتقاد آنها متوجه هیلاری کلینتون وزیر سابق امورخارجه بوده است. اما دمکرات ها می گویند تحقیقات کوششی با انگیزه سیاسی برای بی اعتبارکردن کلینتون است که از او به عنوان کاندیدای نامزدی حزب دمکرات درانتخابات ۲۰۱۶ نام برده می شود.

دارل عیسی، رییس کمیته درسخنان آغازین خود گفت مقامات اصلی دولت اوباما از پاسخگوئی به پرسش های کمیته درباره حمله خود داری کرده اند. علیجاه کامینگ، دمکرات ارشد در کمیته، جمهوریخواهان را متهم کرد تحقیقات را سیاسی می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اریک نوردستروم، افسر امنیتی منطقه ای در سفارت آمریکا در طرابلس در ماه های پیش ازحمله در بنغازی، گفت مسئولان کنسولگری معیارهای امنیتی مهم را رعایت نکردند.او همچنین گفت مقامات ارشد وزارت امور خارجه از کمبودهای امنیتی آگاه بودند.

تحقیقات مستقل درباره حمله، به سرپرستی دریاسالار مایک مولن رییس سابق ستاد مشترک نیروهای مسلح، نشان داد یک سلسله کوتاهی های مدیریتی به تضعیف تدابیر امنیتی در کنسولگری در بنغازی کمک کرد. در آن واقعه کریستوفر استیونس سفیر و ۳ آمریکایی دیگرکشته شدند.
XS
SM
MD
LG