لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

کلینتون مسئولیت حادثه بنغازی را بر عهده گرفت


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا مسئولیت حمله مرگبار به کنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی را برعهده گرفت.

در پی انتقال جمهوریخواهان از شیوه پرداختن پرزیدنت اوباما به آن حادثه، کلینتون روز دوشنبه در پرو گفت وظیفه او این است که مسئول امنیت کارمندان دیپلماتیک آمریکا در سراسر جهان باشد.

کلینتون به سی ان ان گفت : «من مسئولیت این حادثه را بر عهده می گیرم. من مسئول وزارت امور خارجه، بیش از ۶۰ هزار نفر در سراسر جهان، و ۲۷ پست دیپلماتیک هستم. رییس جمهوری و معاون ریاست جمهوری مسلما از تصمیمات مشخصی که توسط مسئولان امنیتی گرفته می شود، آگاه نیستند.»

کلینتون همچنین گفت شرایط پیرامون حملاتی مانند آنچه در ۱۱ سپتامبر روی داد و سفیر آمریکا در لیبی و سه امریکایی دیگر را کشت، همیشه به موقع روشن نیستند.

حمله، و پاسخ دولت اوباما، به مساله ای در کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده است. میت رامنی کاندیدای جمهوریخواه از آقای اوباما به دلیل فراهم نیاوردن امنیت بیشتر در کنسولگری در بنغازی انتقاد کرده است.

کلینتون گفت او نمی خواهد حمله بخشی از بازی سیاسی گذاشتن مسئولیت بر دوش دیگران باشد.
بروس میروف، استاد علوم سیاسی در دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی، گفت اظهارات کلینتون بخشی از کوشش برای خنثی کردن انتقاد رامنی است.

دولت اوباما در آغاز گفت حمله در پی اعتراضی علیه یک ویدیوی ضد اسلامی در امریکا صورت گرفت، اما حالا می گوید یک حمله تروریستی بوده است.

کلینتون گفت برای یافتن عاملان کوشش گسترده ای در دولت جریان دارد.

او در مصاحبه جداگانه ای با تلویزیون فاکس، از نبرد دولت اوباما با تروریسم دفاع کرد و گفت هسته مرکزی القاعده را فلج کرده است، هر چند وابستگان آن هنوز تهدید کننده هستند.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه و دو سناتور دیگر شام دوشنبه در بیانیه ای گفتند اظهارات کلینتون «ژستی ستودنی» است، اما مسئولیت امنیت کارمندان دیپلماتیک در خارج از کشور نهایتا با رییس جمهوری است.
XS
SM
MD
LG