لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

تجمع اعتراضی خانواده و همکاران سابق رابرت لوینسون، آمریکایی ناپدید شده در ایران


خانوادۀ آقای لوينسون معتقدند، او با وجود مشکلات جسمانی متعدد، هنوز جايی در ايران زنده است. 
خانوادۀ آقای لوينسون معتقدند، او با وجود مشکلات جسمانی متعدد، هنوز جايی در ايران زنده است. 

خانواده رابرت (باب) لوينسون، مأمور سابق پلیس فدرال آمريکا، اف بی آی که از ۹ سال پيش در ايران ناپديد شده است با برپايی يک حرکت اعتراضی از دولت آمريکا خواسته اند برای آزادی آقای لوينسون تلاش بيشتری به عمل آورد.

خانواده رابرت لوينسون معتقدند، او با وجود بيماری های متعدد و با اينکه هيچگونه اطلاعاتی از سرنوشت او وجود ندارد، هنوز زنده است و در جايی در ايران نگهداری می شود.

خانواده و همکاران سابق آقای لوينسون در اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، روز شنبه در يک حرکت اعتراضی ضمن ابراز خشم و نگرانی خود از اينکه پس از ۹ سال که از ناپديد شدن او در ايران می گذرد اقدام عملی برای بازگرداندن او صورت نگرفته، از دولت آمريکا خواستند به اين مسئله بطور جدی رسيدگی کند.

کريستين لوينسون، همسر باب لوينسون گفت: "اين ۹ سال برای خانواده ما مثل کابوس بوده. تا وقتی باب به زندگی ما برنگرده اين خلاء بزرگ از بين نمی رود. اما فوق العاده به فرزندانم، هر هفت نفر آنها، همسرانشان و نوه هايم افتخار می کنم. آنها در اين مدت همديگر را خيلی حمايت کرده اند."

صدها نفر، از جمله تد دويچ، نمايندۀ ايالت فلوريدا در مجلس نمايندگان آمريکا به نشانۀ همبستگی با خانوادۀ لوينسون در اين حرکت که با راهپيمايی همراه بود، شرکت داشتند.

تد دويچ گفت: "ناپديد بودن باب لوينسون به اين معناست که جامعۀ ما کامل نيست، عضوی از آن در ميان ما نيست. او بخشی از خانواده ماست، چون وقتی يک شهروند آمريکا...آنهم برای ۹ سال ناپديد باشد، جای خالی او در قلب تک تک ما احساس می شود و همۀ ما بايد که به خاطر اين مسئله ناراحت و عصبانی باشيم."

رابرت لوينسون، شهروند ۶۷ ساله آمريکا در سال ۲۰۰۷ در جريان انجام يک مأموريت برای سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، سی آی ای، در جزيره کيش در ايران ناپديد شد و از آن زمان هيچ اطلاعاتی از او در دست نيست. رابرت لوينسون، چنانچه زنده باشد، تنها شهروند آمريکاست که برای مدتی چنين طولانی،در اسارت بوده است.

پيش از او اين توصيف در مورد تری اندرسون، روزنامه نگار وقت خبرگزاری آسوشيتدپرس در سال های ۱۹۸۰ به کار می رفت، که بيش از ۶ سال در بيروت در اسارت بود. اما در آن زمان محل نگهداری تری اندرسون مشخص بود و دولت آمريکا کاملاً می دانست که چه کسانی او را به گروگان گرفته بودند.

اما وضعيت باب لوينسون پس از ۹ سال هنوز در هاله ای از ابهام است. دولت آمريکا بر خلاف انکار تهران، دولت ايران را پشت اين قضيه می بيند. اما کاخ سفید اخیرا گفته است که احتمال می دهد باب لوینسون دیگر در ایران نباشد. پیش از این نیز، هیلاری کلینتون زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود، گفته بود دولت آمریکا نشانه هایی دریافت کرده است که احتمال می دهد لوینسون در منطقه ای در "جنوب غرب آسیا" نگهداری می شود.

نتيجه تحقيقات خبرگزاری آسوشيتدپرس در سال ۲۰۱۳ نشان می داد که رابرت لوينسون بدون اجازۀ دولت ايران، توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، سی آی ای برای گردآوری اطلاعات در مورد برنامۀ اتمی ايران به ايران فرستاده شده بود.

خانوادۀ آقای لوينسون معتقدند، او با وجود مشکلات جسمانی متعدد، از جمله بيماری قند، نقرس و فشار خون هنوز جايی در ايران زنده است.

تنها مدارک موجود و مربوط به پس از اسارت رابرت لوينسون، چندين عکس و ويديو است که ۵ سال پيش منتشر شد.

XS
SM
MD
LG