لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی


عکسی از رزمایش مشترک آمریکا و کره شمالی و شلیک موشک ها به هدف فرضی
عکسی از رزمایش مشترک آمریکا و کره شمالی و شلیک موشک ها به هدف فرضی

کره جنوبی و ايالات متحد در واکنش به اقدام روز سه شنبه کره شمالی در پرتاب يک موشک باليستيک ميان قاره ای، روز چهارشنبه دست به انجام يک رزمايش مشترک زدند.

در اين رزمايش، يک موشک ساخت کرۀ جنوبی موسوم به هيونموی ۲ و يک سامانۀ موشکی ارتش آمريکا در آب های شبه جزيرۀ کره پرتاب شد.

کره شمالی ديروز ادعا کرد پرتاب موشک بالستيک ميان قاره ای موسوم به هوآسونگ ۱۴ با موفقيت به انجام رسيد.

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه ای درباره رزمایش مشترک با آمریکا اعلام کرد هدف این رزمایش نشانه عدم تحمل اقدامات تحریک آمیز کره شمالی است.

همچنین فرماندهی نیروهای آمریکایی در کره جنوبی هم اعلام کرد هدف این مانور نشان دادن آمادگی کامل برای مقابله با اقدامات غیرقانونی کره شمالی است.

بامداد سه شنبه کره شمالی یک موشک بالستیک برد بلند آزمایش کرد که مقام های نظامی آمریکا می گویند می تواند تا خاک آمریکا نیز برسد.

اقدام کره شمالی با واکنش تند آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و دبیر کل سازمان ملل مواجه شد و قرار است روز سه شنبه شورای امنیت در یک جلسه اضطراری به این موضوع رسیدگی کند.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه گذشته نیز در جریان ملاقات با رئیس جمهور کره جنوبی در کاخ سفید گفته بود، صبر و تحمل آمریکا از رفتارهای کره شمالی به پایان رسیده است. با این حال سه شنبه شب آقای تیلرسون گفت که آمریکا همچنان بر راه حل های دیپلماتیک برای حل بحران کره شمالی تاکید دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده از جامعه جهانی خواست به این آزمایش موشکی کره شمالی «واکنشی فراگیر» نشان دهد.

آقای تیلرسون گفت: همه کشورها باید به طور علنی به کره شمالی تاکید کنند که رفتن به دنبال سلاح‌های هسته ای، پیامدهایی برای این کشور خواهد داشت. برای مقابله با یک تهدید جهانی، یک اقدام جهانی لازم است.

روز سه شنبه، روسای جمهوری چین و روسیه در مسکو دیدار کردند و در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی یک بیانیه مشترک صادر کردند.

جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین در بیانیه شان از کره شمالی خواستند برنامه تسلیحات هسته ای و موشک بالیستیک را متوقف کند و در مقابل، آمریکا و کره جنوبی هم رزمایش ها در آبهای شبه جزیره کره را متوقف سازند.

آزمایش روز سه شنبه کره شمالی همزمان با روز استقلال آمریکا و در آستانه نشست روز جمعه سران گروه ۲۰ صورت گرفت.

نخست وزیر ژاپن در این مورد گفت رهبران جهان در نشست گروه ۲۰ حضور دارند و من در این نشست خواستار همبستگی جامعه بین المللی در قبال مساله کره شمالی خواهم شد.

پرزیدنت ترامپ از جمله حاضران در اجلاس گروه ۲۰ در آلمان در روز جمعه خواهد بود.

به نظر می رسد، آزمایش موشکی کره شمالی و توانایی های هسته ای این کشور، اواخر این هفته، محور گفتگوهای رئیس جمهور آمریکا و سایر کشورهای شرکت کننده در نشست گروه ۲۰ خصوصا چین، روسیه که هر دو مرز مشترک با کره‌ شمالی دارند، قرار گیرد.

شورای امنیت سازمان ملل تحریم های جدیدی علیه کره شمالی برای تکرار آزمایش های موشکی در خردادماه تصویب کرده بود.

این سیزدهمین بار است که کره شمالی از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، آزمایش موشکی انجام می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG