لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

کرونا در ایران | فقدان «رویکرد فعال» برای مقابله با شیوع امیکرون؛ زنگ خطر موج ششم همه‌گیری در مازندران


مازندران- آرشیو
مازندران- آرشیو

جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در مازندران از ابتلای ۱۰ نفر به سویه امیکرون خبر داد و گفت زنگ خطر موج‌ ششم کرونا در این استان به صدا درآمده است.

علی شیرازی به خبرگزاری ایرنا گفت روند شیوع امیکرون در مازندران شتاب گرفته است و دلیل عمده این افزایش را «عادی‌انگاری و کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی» عنوان کرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران می‌گوید از هفته‌های آینده، با شیوع گسترده‌تر امیکرون در کشور، آمار بستری‌ها بالا خواهد رفت.

علیرضا بیگلری گفت اگر روزانه ۱۰۰ هزار مبتلا به امیکرون شناسایی شوند، دست‌کم ۵ درصد آنها بستری خواهند شد که «عدد بالایی است.»

تاکنون موارد قطعی ابتلا به امیکرون در کشور به ۲۴۴ مورد رسیده است.

یک اپیدمیولوژیست عضو کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، رویکرد کنونی بررسی شرایط شیوع ویروس در‌کشور‌ را «غیرفعال» توصیف کرده است.

حمید سوری می‌گوید: «باید منتظر بمانیم ببینیم چند نفر به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.»

در ایران، روزانه تنها ۲۰ هزار تست کرونا انجام می‌شود و موارد مشکوک برای تشخیص امیکرون به آزمایشگاه‌های ویژه فرستاده می‌شوند.

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا می‌گوید ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت، باید روزانه یک میلیون تست و یا حداقل روزانه ۱۰۰ هزار تست انجام دهد تا بتوان آمار دقیقی از موارد ابتلا به امیکرون به دست آورد.

در حالی که در رابطه با شمار واقعی موارد ابتلا به امیکرون در ایران ابهام وجود دارد و کارشناسان بهداشتی نسبت به افزایش قطعی موارد ابتلا در هفته‌های آتی هشدار داده‌اند، محدودیت تازه‌ای در کشور اعمال نشده است و تکیه مقامات بهداشتی ایران بر «محدودیت هوشمند» است.

با این حال، وزیر آموزش و پرورش گفته است که ارائه کارت واکسیناسیون و یا تست ۱۵ روزه پی سی آر در صورت عدم تزریق واکسن، برای ورود دانش آموزان به مدرسه و شرکت در امتحانات، الزامی نیست.

از طرفی یکی از معاونان وزارت بهداشت گفته است که «درصورت لزوم»، قرنطینه‌های اجباری و تعطیلی اماکن و بازار نیز صورت خواهد گرفت. کمال حیدری گفت چنانچه این ویروس در کشور شیوع گسترده پیدا کند مانند موج قبلی آسیب زیادی به جامعه و کادر درمان تحمیل می‌کند.

XS
SM
MD
LG