لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

دیدار کری و ظریف پشت درهای بسته: "درباره برجام صحبت کردیم و جمعه هم ملاقات می کنیم"


دیدار روز سه شنبه جان کری و محمد جواد ظریف
دیدار روز سه شنبه جان کری و محمد جواد ظریف

وزرای خارجه آمریکا و ایران می گویند در دیدار سه شنبه عصر، تنها به مسایل مربوط به توافق هسته ای (برجام) پرداخته اند. آنها گفته اند بر روی اینکه هر دو طرف از همه منافع برجام نفع ببرند، توافق دارند و جمعه نیز ملاقات خواهند کرد.

روز سه شنبه، بعد از دیدار دو وزیر خارجه، جان کری در مقابل خبرنگاران گفت: "توافق کردیم هر دو طرف برای مطمئن شدن از این که برجام – توافق هسته‌ای ایران – دقیقا به همان صورتی که مورد نظر بوده اجرا شود، با یکدیگر همکاری کنیم و این که همه طرف‌های توافق از منافعی که قرار بود با اجرای توافق کسب کنند، بهره مند شوند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: "از این رو، امروز بر روی شماری از مسائل کلیدی کار کردیم و پیشرفت‌هایی هم داشتیم. برای آن که آنچه امروز درباره آنها گفت‌گو کردیم را تحکیم ببخشیم.

آقای کری گفت که " توافق کردیم روز جمعه، پس از امضای توافق مربوط به تغییرات آب و هوایی، دوباره ملاقات کنیم."

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم که در کنار کری حضور داشت، در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: "از جمله موضوعاتی که صحبت کردیم این بود که همه طرف‌ها، به ویژه جمهوری اسلامی ایران، از تمام منافع اجرای برجام بهره مند شوند.

آقای ظریف بدون اشاره به موانع بر سر راه معاملات دلاری بانک‌های غیرآمریکایی با ایران گفت یکی از بحث ها این بود که چگونه ایالات متحده می‌تواند در واقع تعهدات خود را به شکلی ایفا کند که جمهوری اسلامی ایران در عمل از برجام بهره مند شود و موانع رفع شود.

وزیر امور خارجه ایران هم ملاقات بعدی را مورد تاکید قرار داد و گفت "قرار شد که مقدار بیشتری کار کنیم ، در حاشیه اجلاس جمعه، مجددا ملاقات داشته باشیم."

دیدار این دو مقام عالی آمریکا و ایران در حالی برگزار شد که جان کری وزیر خارجه آمریکا در نیویورک میزبان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران است.

آقای ظریف که برای شرکت در مراسم امضای توافق تغییرات آب و هوایی به نیویورک سفر کرده، عصر سه شنبه با جان کری دیدار کرد.

عصر سه شنبه، قبل از آغاز این جلسه بین دو وزیر خارجه، ظریف و کری در حالیکه مقابل پرچم های کشور دیگر ایستاده بودند، در دقایقی کوتاه مقابل خبرنگاران ایستادند.

زبان بدن دو دیپلمات کار کشته قابل توجه بود. در اغلب عکسها آنها درحالی که به هم دست داده بودند، هر کدام سوی دیگری را نگاه می کردند.

پیش از ملاقات جان کری و محمدجواد ظریف گفتند قصد پاسخ به خبرنگاران را ندارند.

وزیر خارجه آمریکا را، استفان مال، هماهنگ‌کننده وزارت خارجه آمریکا در امور اجرای برجام همراهی می کرد. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران هم در سوی دیگر حضور داشت.

گزارش تصویری از دیدار دو وزیر خارجه آمریکا و ایران

در حالی وزیرای خارجه آمریکا و ایران در نیویورک دیدار می کنند که اندیشکده "چتم هاوس" جان کری و محمد جواد ظریف را به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه سال ۲۰۱۶ خود اعلام کرد.
چتم هاوس می گوید این دو به دلیل نقش اساسی که در سال ۲۰۱۵ در رسیدن به توافق جامع هسته ای داشتند، به طور مشترک نامزد دریافت این جایزه شده اند.

معاملات دلاری بانک‌ها

هرچند وزرای خارجه آمریکا و ایران در حاشیه دیدار روز سه شنبه اشاره ای نکردند اما ایران پیشتر خواستار برداشتن موانع بر سر راه معاملات دلاری بانک های غیر آمریکایی با ایران شده بود.

محمدجواد ظریف قبل از سفر به آمریکا گفته بود، "همان‌طور که همه از ابتدا می‌دانستند برجام، بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شده و نمی‌شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مطرح است"

پیش از ظریف، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در سفر به واشنگتن گفته بود "باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود".

اظهارنظری که با مخالفت شدید مقام های امریکا روبرو شد. آمریکا می گوید دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا جزو توافق هسته ای موسوم به برجام نیست.

جمهوریخواهان در کنگره آمریکا مخالف پیوستن ایران به نظام مالی آمریکا هستند. آنها ایران را به حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله متهم می کنند.

غیر از جمهوریخواهان، دولت اوباما هم روی خوشی به این درخواست نشان نداده است. سه روز پیش، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته بود اساسا واشنگتن درخواست دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا را "قابل بررسی" نمی داند.

XS
SM
MD
LG