لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

در آستانه دیدار کری با ظریف؛ دولت اوباما ایالت‌های آمریکا را به تغییر قوانین درباره ایران تشویق کرد


سه شنبه جان کری و محمدجواد ظریف در نیویورک دیدار می کنند.
سه شنبه جان کری و محمدجواد ظریف در نیویورک دیدار می کنند.

در حالی که قرار است روز سه شنبه ۳۱ فروردین، جان کری وزیر خارجه آمریکا در نیویورک با محمدجواد ظریف دیدار کند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که دولت اوباما در نامه ای به پنجاه ایالت آمریکا از مقام های محلی خواسته در قوانین مربوط به ایران تجدید نظر کنند.

شیکاگو تریبیون گزارش داده بعد از برداشتن تحریم های هسته ای علیه ایران، دولت اوباما توجه اش را به سمت فرمانداران ایالت های برای برداشتن تحریم های هسته ای علیه ایران معطوف کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در نشست خبری درباره نامه دولت اوباما به فرمانداران ایالت های آمریکا درباره بازنگری قوانین مربوط به تحریم هسته ای ایران گفت: "نامه را استفان مال، هماهنگ کننده وزارت خارجه آمریکا در اجرای برجام یک هفته پیش به پنجاه فرماندار ایالت های آمریکا و بعضی مقام های محلی فرستاده است."

وی افزود:این نامه‌ها به فرمانداران همه ۵۰ ایالت و برخی سران محلی دیگر از مسئولان محلی ارسال شده و توضیح داده اجرای برجام چگونه است تا آنها در جریان قرار بگیرند چه تغییراتی در سیاست‌ها و قوانین آمریکا در ارتباط تحریم‌های هسته‌ای و لغو آنها رخ داده است.

آنطور که سخنگوی وزارت خارجه می گوید این نامه توسط استفان مال، هماهنگ کننده وزارت خارجه آمریکا در اجرای برجام نوشته شده و خطاب به فرمانداران ۵۰ ایالت آمریکا و چند مقام محلی، خواستار بازنگری آن‌ها در برخی قوانین مربوط به ایران شد.

آقای مال در این نامه که هشتم ماه آوریل ارسال کرده، به آن دسته از قوانین ایالتی اشاره کرده است که خواستار عدم سرمایه گذاری صندوق‌های ایالتی نظیر صندوق‌های بازنشستگی، در شرکت‌هایی می‌شود که با ایران تعامل دارند.

او همچنین از فرمانداران خواسته است در قوانینی که امضای قراردادهای تجاری ایالتی را با شرکت‌های طرف قرارداد با ایران منع می‌کند، بازنگری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید این نامه‌ها تنها جنبه تشریحی داشته و با هدف ارائه توضیحات درباره آخرین تغییرات در مورد تحریم های ایران ارسال شده است.

از سوی دیگر، به گفته آقای کربی، جان کری روز سه شنبه در نیویورک با وزیر امور خارجه ایران محمدجواد ظریف دیدار می‌کند و درباره اجرای برجام و همچنین درباره مسائل منطقه‌ای، از جمله راه‌‌های رسیدن به راه حل دیپلماتیک برای بحران سوریه. مکان ملاقات مشخص نیست.

در هفته های اخیر دولت ایران به خاطر مسایل اقتصادی تحت فشار زیادی از سوی محافظه کاران بوده است.

محمدجواد ظریف روز شنبه در اولین گزارش سه ماه بعد از اجرای برجام، مدعی شده که کارشکنی آمریکا موجب شده مزایای اقتصادی توافق هسته ای برای ایران ملموس نباشد.

مقام های آمریکایی می گویند تنها تحریم های هسته ای را برداشته اند و تحریم موشکی و حقوق بشری ایران ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه درباره نگرانی ها در دولت روحانی گفت: ما از نگرانی‌های اخیر ایران درباره لغو تحریم‌ها آگاه هستیم و مشخص است این موضوع می‌تواند بخشی از گفت‌وگوهای آقایان کری و ظریف در چارچوب مسائل مربوط به اجرای برجام باشد در نیویورک باشد."

به گفته جان کربی، وزیر خارجه آمریکا همچنین قرار است روز چهارشنبه ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت) برای دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به قاهره برود و روز بعد از آن (دوم اردیبهشت) به ریاض خواهد رفت تا به باراک اوباما برای شرکت در نشست همکاری شورای خلیج فارس بپیوندد.

XS
SM
MD
LG