لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

جان کری از بنای یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیما دیدن می کند


جان کری، در سفر به ژاپن از معبد ایتسوکوشیما، در نزدیکی هیروشیما دیدن کرد.
جان کری، در سفر به ژاپن از معبد ایتسوکوشیما، در نزدیکی هیروشیما دیدن کرد.

جان کری، وزيرخارجه آمريکا برای شرکت در گردهمايی دو روزه وزيران خارجه گروه هفت، که هفت قدرت صنعتی جهان هستند، به شهر هیروشیما در ژاپن سفر کرده است. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست شرکت دارد.

در هیروشیما، حدود ۷۰ سال پيش ۱۴۰ هزار شهروند، جان خود را در بمباران اتمی آمريکا از دست دادند. اين نخستين بار است که يک وزيرخارجه آمريکا، از زمان وقوع آن فاجعه به هيروشيما سفر می کند.

ورود آقای کری به هیروشیما با استقبال سفیر آمریکا آغاز شد.

جان کری در مصاحبه ای با یک روزنامه چاپ هیروشیما گفت عمده تهدیدات جهانی برای صلح بین الملل، نیازمند اقدامات جمعی است.

شهروندان هیروشما پس از سال ها فعاليت سرانجام موفق شدند با ميزبانی از نشست وزیران هفت قدرت صنعتی جهان، آثار ويرانگر استفاده از تسليحات کشتار جمعی را يک بار ديگر به افکار عمومی جهان يادآور شوند.

جان کری و ساير وزرای خارجۀ گروه ۷ از پارک يادبود صلح در هيروشيما بازديد می کنند. در اين پارک ساختمان مخروبۀ گنبدی شکلی وجود دارد که در بمباران اتمی کاملاً سوخت و اکنون به موزه تبديل شده است.

از جمله مسائلی که در جلسه نشست امسال گروه هفت بررسی می شود، افراط گرايی خشن، و نیز بحران ناشی از موج مهاجرت پناهجویان به اروپا است.

آزمايش های اتمی و موشکی کره شمالی، و امنيت دريايی، با تشدید مسئله اختلافات آبی در دريای جنوبی چين نیز در کنار بحران خاورميانه و اوکراين، از جمله دیگر موارد مورد بحث خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفر آقای کری به هيروشيما به احتمال زياد با هدف ايجاد زمينه ای برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته تا به عنوان اولين رئيس جمهوری آمريکا از محل فاجعۀ اتمی ژاپن ديدار کند.

آقای کری در پایان دیداری از پیش اعلام نشده از افغانستان،راهی ژاپن شد. ژاپن اميدوار است در جریان این نشست پيام صلح را برای جهانيان در پی داشته باشد و به صدور اعلاميۀ دیگری عليه تسلیحات اتمی توسط ۷ قدرت صنعتی جهان منجر شود.

XS
SM
MD
LG