لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

پاسخ دولت اوباما به دیپلمات ها: قرار نیست جنگ دیگری شروع شود


جان کری در کنار رئیس جمهوری آمریکا.
جان کری در کنار رئیس جمهوری آمریکا.

وزیر خارجه آمریکا می گوید با مخالفان سیاست کنونی دولت در قبال سوریه ملاقات خواهد کرد. همزمان سخنگویان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا می گویند قرار نیست آمریکا با مداخله نظامی در سوریه، درگیر جنگ دیگری شود.

یک هفته بعد از نامه ۵۱ دیپلمات عمدتا رده میانی وزارت خارجه، که خواستار تغییر سیاست آمریکا در قبال سوریه شدند، جان کری می گوید نامه این دیپلمات ها را خوانده و نامه خوبی نوشته اند.

آقای کری گفته قصد دارد با بسیاری از امضاء کنندگان آن پیام رودررو صحبت کند.

۵۱ دیپلماتی که نامه را امضا کرده اند، کارمند وزارت خارجه هستند و از نظر اداری جان کری رئیس آنهاست. آنها در نامه خود خواستار تغییر سیاست آمریکا در قبال سوریه شده اند زیرا معتقدند روش کنونی جوابگو نبوده است.

دیپلمات‌های آمریکایی در نامه شان نوشتند که دولت سوریه به نقض آتش‌بس در کشور ادامه می‌دهد و این موضوع تلاش‌های دیپلماتیک را بی‌فرجام می‌کند. از سوی دیگر، بشار اسد بدون آنکه احساس فشار کند پای مذاکره با مخالفان میانه روی خود نمی‌نشیند. این دیپلمات از واشنگتن خواسته اند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را با حملات هوائی تحت فشار بگذارد و همزمان راه حل سیاسی را پیگیری کند.

هرچند نامه دیپلمات ها محرمانه به جان کری ارسال شده بود اما جزئیات آن به رسانه ها درز کرد.

کاخ سفید مخالف گزینه نظامی

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نظر رسمی دولت اوباما را پیشتر اعلام کرد. او گفت درس‌هایی که آمریکا از لشگرکشی نظامی به عراق یاد گرفت، عدم وجود راه‌حل نظامی برای بحران سوریه را مورد تایید قرار می‌دهد.

ارنست روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران تاکید کرد که سیاست کنونی آمریکا در سوریه مانع از تکرار اشتباهاتی که دولت‌های سابق مرتکب شده‌اند، می‌شود.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، هیچ طرفی نمی‌تواند با توسل به راه‌حل نظامی در سوریه، پیروز شود.

غیر از سخنگوی کاخ سفید، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم می گوید گزینه نظامی در سوریه بهتر از راهکار سیاسی نیست.

جان کربی روز دوشنبه گفت هیچ کسی از وضعیت موجود و اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهد، خوشحال نیست و به همین دلیل است که ما در حال مذاکره درباره سایر گزینه‌ها هستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت:‌‌ همان طور که اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز گفت، هیچ یک از گزینه‌های دیگر از جمله گزینه نظامی، بهتر از راهکار سیاسی از نظر نتایج بلندمدت نیست.

XS
SM
MD
LG