لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

ده ها دیپلمات وزارت خارجه آمریکا خواستار حمله به ارتش سوریه شدند


وزارت خارجه آمریکا اصالت دیپلماتیک داخلی را که حدود ۵۰ مقام امضا کرده اند تائید کرده است.
وزارت خارجه آمریکا اصالت دیپلماتیک داخلی را که حدود ۵۰ مقام امضا کرده اند تائید کرده است.

وزارت خارجه آمریکا اصالت یک پیام دیپلماتیک داخلی را که حدود ۵۰ مقام امضا کرده اند و از شیوه دولت اوباما در برخورد با جنگ داخلی سوریه انتقاد می کنند، تائید کرده است.

این پیام، که توصیه می کند حملات هوایی هدفمند علیه دولت بشار سوریه صورت گیرد، از یک "کانال ابراز نارضایی" در داخل وزارت خارجه بیرون آمد که به کارمندان و دیپلمات هایی که با سیاست های دولت موافق نیستند اجازه می دهد نگرانی های خود را بدون هراس از تلافی جویی به گوش مقامات ارشد برسانند.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه، مشروعیت سند را تایید کرد، اما درباره محتوای آن توضیحی نداد. او گفت "ما از پیام که گروهی از کارمندان وزارتخانه درباره سوریه نوشته اند آگاه هستیم و آن را بررسی می کنیم."

پیام ۵۱ دیپلمات که نیویورک تایمز آن را به دست آورد، از دولت اوباما می خواهد برای درگیر ساختن مستقیم ارتش سوریه و پایان جنگ داخلی، که تاکنون نزدیک به ۵۰۰ هزار کشته برجا گذاشته است، به گونه ای "مدبرانه" از تسلیحات هوایی استفاده کند، و می افزاید: "منطق اخلاقی برای برداشتن گام هایی جهت پایان دادن به مرگ و رنج در سوریه، پس از پنج سال جنگ بی رحمانه، آشکار و غیر قابل سئوال است. وضع فعلی در سوریه روز بروز بدتر خواهد شد."

تا امروز، سیاست دولت آمریکا در سوریه بیشتر به کمک به سربازان شورشی که با بشار اسد رئیس جمهوری و دولت اسلامی می جنگند، محدود بود ، و آمریکا مستقیما و آشکارا با اسد و نیروهای او برخورد نکرده است.

جان کری وزیر خارجه روز جمعه در کپنهاگ گفت یادداشت را هنوز ندیده است، اما وقتی به واشنگتن باز گردد درباره آن بحث خواهد کرد. جان کری گفت ابراز نارضایتی و یا مخالفت یک روند بسیار خوبی است و به کارمندان امکان این را می دهد که دیدگاه های خود را بیان کنند. آقای کری پیام منتشر شده را بیانیه ای مهم خواند و گفت او به این روند ابراز مخالفت با سیاست ها احترام زیادی می گذارد.

XS
SM
MD
LG