لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

جان کری: آمریکا نیاز به یک طرح مارشال جدید دارد


جان کری در موسسه صلح روز سه شنبه سخنرانی کرد و به سوالات پاسخ داد.
جان کری در موسسه صلح روز سه شنبه سخنرانی کرد و به سوالات پاسخ داد.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید این کشور برای تعاملات خارجی خود نیاز به یک طرح مارشال جدید دارد.

جان کری که روز سه شنبه ۲۱ دی در موسسه صلح در واشنگتن سخنرانی می کرد به اولویت های سیاست خارجی آمریکا اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریگا گفت ما به سرعت نیاز به یک طرح مارشال جهانی برای غلبه بر مشکلاتی مثل مهاجران در اروپا داریم.

وی افزود: وقتی من می شنوم که در دولت جدید کسانی می گوید که داخل آمریکا مهم است و مسایل خارج به ما ربطی ندارد، نگران می شوم.

کری افزود خوشحالیم که آمریکا بزرگترین کمک کننده به پناهندگان است اما این کافی نیست و به طرح مارشال جدیدی نیاز است.

«طرح مارشال» عنوان موفقیت آمیزترین پروژه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است که توسط جرج مارشال در دولت ترومن ارایه شد. براساس این طرح، آمریکا به کشورهای اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد شان را بعد از جنگ بهبود ببخشند.

توافق هسته ای

آقای کری در پاسخ به پرسش‌های حاضران، توافق هسته‌ای با ایران را یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی دولت باراک اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری او عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران پیش از مذاکرات هسته‌ای داشت با سرعت به سمت تولید صلاح هسته‌ای پیش می‌رفت. ایران اورانیوم غنی شده برای تولید ۱۰ تا ۱۲ بمب هسته‌ای و ۹۰ هزار سانتریفیوژ فعال برای غنی‌سازی اورانیوم در اختیار داشت. او اضافه کرد: «این در حالیست که پس از توافق هسته‌ای سطح مجاز اورانیوم غنی شده ایران به ۳۰۰ کیلوگرم با غنای حدود سه درصد کاهش یافت.»

او یادآور شد که در صورتی که ایران به سلاح هسته‌ای دست می‌یافت رقابت تسلیحاتی بسیار سنگینی در منطقه بوجود می آمد.

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش حاضران گفت که اگر دولت آینده آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را فسخ کند، شرکای بین المللی دیگر به آمریکا اعتماد نخواهند کرد و ایران نیز با بیان اینکه به توافق پایبند بوده اما آمریکا آن را فسخ کرده با سرعت برنامه هسته ای خود را توسعه خواهد داد.

توافق بر سر مقابله با گرمایش جهانی

آقای کری در بخش دیگری از سخنان خود تلاش های دولت ایالات متحده را در جهت دستیابی توافق بر سر کاهش گازهای گلخانه‌ای و گرمایش جهانی برشمرد و گفت این توافق، تعهد چین را که یکی از بزرگترین تولید کنندگان گازهای گلخانه ایست، به همراه دارد.

او از این موضوع انتقاد کرد که در بحث ها و مناظرات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هیچ سوالی مربوط به گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی، که یکی از مهمترین مسائل جهانی است، مطرح نشد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به تلاش های دولت آقای اوباما برای حل بحران های انسانی در جهان اشاره کرد و گفت که گسترش ایبولا متوقف شد و خطر سرایت ایدز از مادر به جنین هم از بین رفت. او این دستاوردها را نتیجه سرمایه گذاری دولت آقای اوباما عنوان کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG