لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

وعده کری به بانک‌های اروپایی: برای روابط "مشروع" با ایران جریمه نمی‌شوید


جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با مقام های ارشد حدود ۱۰ بانک اروپایی در لندن دیدار و گفتگو کرد
جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با مقام های ارشد حدود ۱۰ بانک اروپایی در لندن دیدار و گفتگو کرد

‎ جان کری وزیر خارجه آمریکا به بانک های اروپایی اطمینان داده است که برای ایجاد تسهیلات بانکی مشروع برای ایران جریمه نخواهند شد. با این حال این وعده ظاهرا نتوانست نگرانی شماری از بانک هایی را که قبلا جریمه شده بودند، رفع کند.

جان کری و فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا روز پنجشنبه با مقام های ارشد حدود ۱۰ بانک اروپایی در لندن دیدار و گفتگو کردند.

آقای کری به بانک های اروپایی گفت آنها نباید نگران روابط خود با ایران باشند، مادامی که به گفته او بانک ها بررسی های درست را در مورد طرف های تجاری خود انجام دهند و در پی فعالیت های مشروع تجاری باشند.

در این نشست ساجد جاوید وزیر بازرگانی بریتانیا نیز حضور داشت.

بانک استاندارد چارترد پس از جلسه اعلام کرد مشتری جدیدی که در ایران ساکن باشد را قبول نخواهد کرد و هیچ نقل و انتقال جدیدی که ایران را در بر بگیرد و یا طرفی در ایران را شامل شود، انجام نخواهد داد.

در گذشته شماری از بانک های اروپایی به خاطر روابط تجاری با ایران و آنچه آمریکا زیر پا گذاشتن قوانین تحریم ها علیه ایران خواند، در آمریکا جریمه شدند از جمله بانک استاندارد چارتد.

در پی توافق اتمی با ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا شماری از تحریم های مالی علیه ایران را برداشتند. با این حال، یک حقوق دان به خبرگزاری رویترز گفته است. بانک ها نگران اختلاف لحن مقامات فدرال آمریکا با مقررات ایالت های مختلف این کشور در مورد سرمایه گذاری در ایران هستند.

XS
SM
MD
LG