لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

وزارت خارجه ایران: ظریف در نیویورک با نمایندگان کنگره آمریکا دیدار کرد


وزیر امور خارجه ایران در سفر به نیویورک با وزیر خارجه امریکا نیز دیدار کرد.
وزیر امور خارجه ایران در سفر به نیویورک با وزیر خارجه امریکا نیز دیدار کرد.

وزارت امور خارجه ایران تایید کرد که محمد جواد ظریف در سفر به نیویورک با تعدادی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا دیدار کرده است.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مراسم امضای پیمان گرمایش جهانی پاریس در نیویورک، با "چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا" دیدار کرده است.

به گفته آقای جابری انصاری، این دیدارها در راستای " استفاده بهینه از فرصت سفر" برنامه‌ریزی شده بود. جزئیات بیشتری از این دیدارها منتشر نشده است.

وب‌سایت خبری المانیتور روز پنج‌شنبه گذشته خبر داده بود که در حاشیه دیدار روز جمعه محمد جواد ظریف با جان کری در نیویورک، بعضی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا نیز با وزیر امور خارجه ایران دیدار می‌کنند.

این رسانه گفته بود که پیش از این هم چنین دیدارهایی به شکل "بی‌سر و صدا" انجام شده است.

ضمن این که ظریف زمانی در زمان نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد، با قانونگذاران آمریکایی دیدار کرده بود. جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و جان کری، وزیر خارجه آمریکا در حدود یک دهه پیش سناتورهای آمریکا بودند.

احتمال داده می‌شود که دیدارهای جواد ظریف در راستای تسهیل پیوستن ایران به سیستم مالی بین‌المللی باشد. پیشتر، ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی ایران که برای شرکت در اجلاس بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به واشنگتن سفر کرده بود، از ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای پیوستن ایران به سیستم مالی دنیا کمک خواست.

در هفته های اخیر، مقام های تهران بارها گفته اند که خواستار مساعدت بیشتر آمریکا در بهبود شرایط اقتصادی خود هستند اما در واشنگتن، اعضای کنگره حاضر به همکاری اقتصادی آمریکا با ایران نیستند.

از جمله روز چهارشنبه، اول اردیبهشت، اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح دیگری را برای جلوگیری از دسترسی ایران به مبادلات دلاری عرضه کرد. هدف این طرح این است که دولت اوباما نتواند اجازه دهد ایران به مبادلات مالی با دلار آمریکا دسترسی پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

عراقچی: مخالفتی با تحریم دلاری آمریکا نداریم

XS
SM
MD
LG