لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

فاینشنال تایمز: موانع بسیار در برابر پایان انزوای ایران


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران - ۲۴ شهریور ۱۳۹۴
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران - ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

خلاصه مقاله‌ای از دیوید گاردنر در فاینشنال تایمز

خلاصه انتخابات دور دوم مجلس در ایران به نظر می‌رسد اکثریتی متشکل از حامیان دولت، اصلاح طلبان، و اصولگرایان مستقل را در برابر تندروها در اختیار حسن روحانی رییس جمهوری ایران قرار داده است.

در این شرایط روحانی باید در وضعیت بهتری برای انجام اصلاحات اقتصادی لازم و جذب سرمایه خارجی قرار داشته باشد، هر چند قدرت اصلی نزد رهبر جمهوری اسلامی، نهادهای غیرمنتخب از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و قوه قضاییه است.

بانک‌های اروپایی و سرمایه گذاران غربی نگران هستند که ناخواسته با موسسات وابسته به سپاه در ایران وارد مبادلات مالی و قراردادهای اقتصادی شده و در نتیجه از سوی آمریکا به خاطر نقض تحریم‌های غیرهسته‌ای جریمه شوند.

ایران برای تشکیل هلال شیعی از تهران تا بیروت در میان سرزمین اعراب سنی طی چند دهه گذشته متحمل هزینه هایی شده است، اما دولت حیدر العبادی و دولت بشار اسد، متحدان جمهوری اسلامی در بغداد و دمشق، در خطر سقوط قرار دارند.

درست است که مواضع ضدشیعی عربستان سعودی مانعی بزرگ در مسیر مصالحه در منطقه است، اما رفتار پرخاشگرانه ایران در پیشبرد اهداف ژئوپولتیک منطقه‌‌ای اش مانع بازگشت کامل ایران به جامعه جهانی می‌شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG