لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

توافق دو حزب آمریکا برای لایحه اصلاح عدالت کیفری؛ پرزیدنت ترامپ می‌گوید آماده امضای آن است


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پس از اعلام تایید نهایی لایحه اصلاح عدالت کیفری در مجلس سنا گفت که از تایید آن بسیار خرسند است و بی‌­صبرانه منتظر است تا آن را امضا کرده و به قانون تبدیل کند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه در توئیتر خود نوشت: «تبریک به مجلس سنا برای تصویب لایحه تاریخی اصلاح عدالت کیفری که با توافق هر دو حزب همراه بود.»

آقای ترامپ در ادامه گفته است: «این لایحه امنیت بیشتر برای جامعه، و امید و همچنین شانس دوباره به کسانی می‌دهد که آن را به دست آورده‌اند. علاوه بر آن، میلیاردها دلار صرفه جویی به همراه می‌آورد. من مشتاقانه منتظر امضای این لایحه و تبدیل آن به قانون هستم.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، مجلس سنای آمریکا یک روز پیشتر و در توافقی با همراهی هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، این لایحه را با نتیجه ۸۷ رای موافق و ۱۲ رای مخالف، تصویب کرد. مجلس نمایندگان هم برنامه دارد که در هفته جاری آن را تصویب کرده و برای امضا به کاخ سفید بفرستد.

در سال­‌های گذشته و در آمریکا گروه‌های زیادی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات خواستار ایجاد اصلاحات در نظام عدالت کیفری شده بودند. انجام چنین اصلاحاتی، حرکتی تاریخی در همکاری قوه مقننه و مجریه آمریکا محسوب می‌شود.

منتقدان به نظام کیفری و اداره زندان‌ها در آمریکا معتقد بودند که قوانین، به ویژه در خصوص ندادن شانس دوباره به زندانی‌ها و همچنین مجازات‌های سنگین برای جرائم مرتبط با مواد مخدر – به ویژه کسانی که پرونده مواد مخدر آن‌ها مرتبط با اعمال خشونت بار نیست – باید بازنگری شود.

لایحه یاد شده حدود یک سال است که در دست بررسی است و شاهد چند دوره بازنگری بوده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، این لایحه:

  • می‌کوشد تا شدیدترین مجازات‌ها را به افرادی که خشونت‌آمیزترین جرایم را مرتکب شده‌اند، اختصاص دهد و این کار را با کاهش حداقل میزان مجازات‌های اجباری برای سوءسابقه در زمینه مواد مخدر انجام می‌دهد. برای نمونه، حکم تبهکارانی که سه سابقه محکومیت دارند – به اصطلاح افراد دارای «سه بار سوءسابقه» – را از حبس ابد به ۲۵ سال زندان کاهش می‌دهد.
  • به قضات اختیارات بیشتری در مورد صدور احکام مرتبط با آن دسته از مجرمان جرایم مواد مخدر که مرتکب اعمال خشونت‌بار نشده‌اند، می‌دهد.
  • به دوهزار و ششصد تن از افراد زندانی در زندان‌های فدرال که پیش از ماه اوت ۲۰۱۰ مرتکب جرائم مرتبط با کراک کوکائین شده‌اند این بخت را می‌دهد تا درخواست کاهش مجازاتشان را ارائه دهند.
  • زندانیان را تشویق می‌کند تا در دوره‌هایی که با هدف کاهش خطر بازگشت به ارتکاب جرم برگزار می‌شود، شرکت کرده و در مقابل با آزادی زودتر از موعد از زندان و رفتن به مراکز بازپروری و یا سپری کردن مابقی حکم خود به شکل حبس در خانه، پاداش بگیرند. نویسندگان این لایحه برای جلب همراهی سناتورهای محتاط در مورد این بند خاص، اصلاحیه‌ای را به آن اضافه کرده و گفته‌اند که مرتکبان جرائم مرتبط با خشونت‌های مسلحانه، سوءاستفاده جنسی از کودکان، و فروشندگان مقادیر بسیار زیاد فنتانیل یا هروئین، مشمول این بند تشویقی نمی‌شوند.
  • تصریح می‌کند که زندانیان می‌توانند بابت خوش‌رفتاری به ازای هر یک از سال‌های محکومیت خود هفت روز اعتبار بگیرند و این اعتبارها از مدت زمان زندان آنها کم خواهد شد. برای نمونه طبق قانون جدید، متهمی که به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده باشد، در صورت دریافت حداکثر اعتبار می‌تواند ۷۰ روز زودتر آزاد شود. دفتر بررسی برنامه و بودجه کنگره پیش‌بینی کرده است که این تغییر، در یک دهه آینده ۴۱۴ میلیون دلار صرفه جویی در بودجه را به همراه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG