لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۶

کاهش پیش بینی رشد در گزارش صندوق بین المللی پول


تقاضای داخلی در چین، دومین اقتصاد، افت کرده و فعالیت‌های اقتصادی در روسیه «به شدت تنزل» پيدا کرده است

صندوق بین‌المللی پول پيش‌بينی خود را در مورد رشد اقتصاد جهانی برای ۲۰۱۴ کاهش داده، پیشرفت آهسته‌تری را در ایالات متحده و چشم انداز کمتر خوش‌بینانه‌ای را برای چندين بازار درحال‌ظهور می‌بيند.

صندوق بین‌المللی پول، که دفتر مرکزی آن در پايتخت آمريکا قرار دارد، پیش‌بینی خود را برای رشد اقتصادی جهان روز پنج‌شنبه، ۲ مردادماه (۲۴ ژوئيه) به ۳ و ۴دهم درصد در سال جاری کاهش داد، که نسبت به پيش‌بينی‌های قبلی ۳دهم درصد کاهش نشان می‌دهد. اما از آنجاکه در ماه‌های آینده از اقتصادهای پيشرفته‌تر جهان انتظار رشد قوی‌تری می‌رود، صندوق بین‌المللی پول پيش‌بينی خود را بری سال ۲۰۱۵ در همان حد ۴درصد نگاه می‌دارد.

صندوق بین‌المللی پول در چشم‌انداز اقتصادی جهان که جديدا انتشار داد، می‌گويد، «خطر منفی» به عنوان يک نگرانی برای جهان باقيست، از جمله این احتمال که آشفتگی جغرافیای سیاسی می تواند به قیمتهای نفت به شدت بالايی منجر شود. گزارش در اين زمينه می‌گويد، «با توجه به فقدان شتاب قوی» در اقتصادهای پیشرفته، پیشرفت اقتصادی جهان احتمالا برای مدت طولانی‌تری ضعیفتر خواهد بود، با وجود اينکه سیاست‌گذاران نرخ بهره برای وام گیرندگان را برای مدت طولانی در سطوح بسیار پایین نگاه داشته‌اند.

صندوق بین‌المللی پول گفت، رشد جهانی در سه ماه اول سال جاری بیشتر از حد انتظار تضعیف گرديد، که موجب کاهش چشم انداز برای تمام سال ۲۰۱۴ شد. طبق اين گزارش، زمستان سخت و موجودی بالاتر از حد انتظار تجارتخانه ها در ایالات متحده منجر به انقباض اقتصادی در سه ماهه اول شد، اما بزرگترین اقتصاد جهان از آن نقطه به بعد پیشرفت کرده است.

در این گزارش همچنين آمده است که تقاضای داخلی در چین، دومین اقتصاد جهان، افت کرده و پس از بالاگرفتن تنش بر سر دخالت مسکودر اوضاع اوکراين، فعالیت‌های اقتصادی در روسیه «به شدت تنزل» پيدا کرده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند بازارهای درحال رشد و اقتصادهای نوظهور امسال ۴ و شش دهم درصد رشد کنند، که کمی پائينتر از پيش‌بينی‌ قبلی است، اما بسرعت به مرز ۵ و دودهم درصد برای ۲۰۱۵ نزديک می‌شود.

XS
SM
MD
LG