لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

نگاهی به پرونده جیسون رضائیان، خبرنگاری که در ایران به اتهام «جاسوسی» ۱۸ ماه زندانی شد


یک دادگاه فدرال در واشنگتن روز سه‌شنبه ۱۸ دی ماه اعلام کرد که پرونده شکایت جیسون رضائیان را پیگیری می‌کند. این خبرنگار از بابت زندانی شدن خود در ایران و شرایطی که در آن بوده، از جمهوری اسلامی ایران شکایت کرده است.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، تیرماه سال ۹۳ در ایران به اتهام «جاسوسی»‌ دستگیر و محاکمه شد. آقای رضائیان مدت ۱۸ ماه در زندان بود.

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی آن زمان با هم بازداشت شده بودند، ولی همسرش بعد از مدتی و در مهر ماه ۹۳ از زندان آزاد شد. یگانه صالحی خبرنگار عکاس روزنامه «نشنال» امارات بود.

جیسون رضائیان پس از آزادی گفت که از مدت بازداشت، ۴۹ روز را در سلول انفرادی گذرانده و در بقیه زمان‌ها در تماس اندک با دیگران بوده است.

آقای رضائیان در جریان شکایت خود گفته «جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای و برای گرفتن امتیاز از دولت آمریکا» او را دستگیر کرده است.

روزنامه واشنگتن پست و دولت آمریکا هر دو اتهام «جاسوسی» که به آقای رضائیان از سوی جمهوری اسلامی ایران زده شده بود را «بی‌معنا» خوانده و آن را رد کرده بودند.

در دولت قبلی آمریکا و در پی مذاکرات و رایزنی‌های جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی، شماری از شهروندان آمریکایی زندانی شده در ایران، آزاد شدند.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان بیانیه‌ای صادر کرده و گفته بود که چهار شهروند آمریکایی در ایران آزاد شده و در مقابل، هفت نفر، شامل شش ایرانی و یک ایرانی-آمریکایی، مورد عفو قرار گرفته‌اند. دی ماه ۹۴ این زندانی‌ها در ایران آزاد شدند.

در زمان زندانی شدن جیسون رضائیان در ایران، جامعه رسانه‌ای آمریکا و دیگر کشورها بیانیه‌هایی صادر کرده و خواستار آزادی این خبرنگار شدند.

همچنین دانشکده ارتباطات دانشگاه بوستون ششمین جایزه «هوگو شانگ» برای خبرنگاری در آسیا را به جیسون رضائیان و در حالی که در ایران زندانی بود، اعطا کرد.

جیسون رضائیان در فروردین ماه ۹۴ دادگاهی پشت درهای بسته و به اتهام «جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشوری در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیرصالح» به زندان محکوم شد. حتی مدت زمان محکومیت او هم اعلام نشد.

پس از آزادی، جیسون رضائیان راهی آلمان شده و پس از مراقبت‌ و معاینه‌های پزشکی راهی آمریکا شد.

گزارش و جزئیات فرهاد پولادی از اولین جلسه شکایت جیسون رضائیان از جمهوری اسلامی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG