لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

نامه ۲۵ خبرگزاری و شبکه خبری به جان کری: ایران را برای آزادی جیسون رضائیان تحت فشار بگذارید


مدیران ۲۵ خبرگزاری بین المللی و شبکه خبری آمریکایی از جان کری وزير خارجه ایالات متحده خواسته اند دولت ايران را برای آزادی جيسون رضائيان، خبرنگار زندانی واشنگتن پست زیر فشار بگذارد.

آنها در نامه ای خطاب به آقای کری با تاکید بر اینکه دولت ايران بايد حق آزادی روزنامه نگاری را به عنوان بخشی از حقوق بنيادين انسانی به رسميت بشناسد نوشته اند "از شما درخواست می کنيم به تلاشتان در اين زمينه ادامه دهيد."

آقای کری پیشتر بارها یادآور شده است که آمریکا از هر فرصتی برای آزادی جیسون رضائیان و دیگر آمریکائیان زندانی در ایران استفاده کرده است.

او گفته است که همواره و "در هر ديداری با مقام های ايرانی به طور مرتب در مورد تک تک اين افراد صحبت کرده ايم."

هيئت تحريريۀ اين خبرگزاری ها شامل، نيويورک تايمز، لس آنجلس تايمز، ای.بی.سی، سی.بی.اس، ان.بی.سی، و سی.ان.ان در نامه فوق می گويند: "دولت ايران برای اثبات اين ادعای خود هيچ مدرکی ارائه نکرده" و "بسياری از خبرگزاری ها خبرنگاران خارجی چون جيسون رضائيان را برای تهيۀ خبر در کشورهايشان، همچون ايران استخدام می کنند، اما اين لزوماً به معنای خروج آزادانۀ اطلاعات محرمانۀ داخلی به خارج از کشور نيست."

در این نامه گفته می شود: "ما از خطرات اين کار به خوبی آگاهيم و به همين منظور از ايالات متحده و ساير کشورهای دموکراتيک می خواهيم از ارزش هايی که جيسون رضائيان نمايندۀ آنهاست دفاع و حمايت کنند."

جيسون رضائيان، خبرنگار ۳۹ ساله روزنامه واشنگتن پست متولد ايالت کاليفرنيا و دارای تابعيت دوگانه ايرانی- آمريکايی است. او از سال گذشته به اتهام جاسوسی در دادگاهی غیر علنی در ايران به زندان محکوم شد. مدت محکومیت حبس او تا کنون اعلام نشده است.

مارتین برن سردبیر روزنامه واشنگتن پست بارها اتهام جاسوسی علیه آقای رضائیان را رد کرده است. فردریک رایان ناشر واشنگتن پست نیز پیشتر گفته است آمریکا، دولت های دیگر و شرکت های تجاری باید هنگامی که بهبود مناسبات با ایران را بررسی می کنند، آقای رضائیان را نیز مد نظر داشته باشند.

XS
SM
MD
LG