لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

یادداشت جیسون رضائیان درباره سخنرانی پرزیدنت ترامپ: توجیه او باز موفق نبود


یادداشتی از جیسون رضاییان در روزنامه واشنگتن پست

سخنرانی روز سه شنبه پرزیدنت دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک نکته را درباره سیاست او در برابر ایران روشن کرد: تناقض.

ترامپ در سخنرانی اش رهبران جهان را دعوت کرد تا زمانی که تخاصم ایران ادامه دارد رژیم را منزوی کرده و از مردم ایران در مبارزه شان برای در دست گرفتن سرنوشت راستین شان حمایت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی قبل در توییتی حسن روحانی را مردی قطعا دوست داشتنی توصیف کرده بود.

این واژگان متضاد نشانگر کنترل نامطمئن دولت بر بزرگترین معضل سیاست خارجی اش است.

هر چند مقام های ارشد دولت ترامپ می گویند قصدی برای تغییر رژیم در ایران وجود ندارد، اما رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ در گردهمایی به همت «سازمان مجاهدین خلق ایران» می گوید نمی داند چه موقع رژیم ایران را سرنگون خواهیم کرد ولی این امر اتفاق خواهد افتاد.

این سازمان سال ها در فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار داشت و طی سال ها به مقام های کنونی و پیشین آمریکا از جمله رودی جولیانی برای ایراد سخنرانی مبالغی هنگفت پرداخت کرده است.

مقام های وزارت خارجه آمریکا دلایل چندانی برای اثبات این که تحریم های اقتصادی به اعتراضی عمومی علیه رژیم منجر می شود ندارند.

سیاست دولت ترامپ تغییر رژیم باشد یا نباشد، در تشریح چگونگی دستیابی به آن ناکام بوده است. سخنرانی پرزیدنت ترامپ در نیویورک بیشتر بر سردرگمی ها افزود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG