لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

آیا نخست وزیر ژاپن در مقابل جنجال اتهام رفیق‌بازی استعفا می‌دهد؟


رسانه های ژاپن در دو روز گذشته با طرح اتهام و جنجال علیه «شینزو ابه» نخست وزیر ژاپن، به نقل از «جونیچیرو کویزومی» نخست وزیر پیشین خواستار استعفای وی شده اند.

نیوزویک در مقاله بلندی به پوشش این خبر پرداخته و نوشته، «شینزو ابه» هر نوع اتهام رفیق بازی را رد کرده است اما گفته می شود شینزو و همسرش آکی، در فروش یک قطعه زمین در شهر ازاکا به مالک یک کودکستان، که دوست آکی بوده، ۸۵ در صد تخفیف داده اند.

با این جنجال تازه، بنا به نظر سنجی شبکه تلویزیونی «نیپون» میزان محبوبیت نخست وزیر به پائین ترین حد یعنی کمتر از ۲۷ در صد رسیده است.

یک روزنامه دیگر محبوبیت نخست وزیر را ۳۱ در صد اعلام کرده و اظهار نظر کرده است که شینزو ابه دیگر شانسی برای آنکه برای بار سوم نخست وزیر شود ندارد.

آقای ابه از دسامبر ۲۰۱۲ نخست وزیر ژاپن و رهبر حزب دموکراتیک لیبرال بوده است.

انتخابات مجلس سنای ژاپن در تابستان برگزار می شود و مخالفان می گویند چنانچه شینزو ابه تا آن زمان استعفا ندهد، حزب حاکم بشدت آسیب خواهد دید.

طی روزهای گذشته هزاران تن با حضور دربرابر پارلمان ژاپن خواستار کناره گیری نخست وزیر شدند.

چنانچه نخست وزیر ناچار به کناره گیری شود «شیگه رو ایشیبا» وزیر دفاع پیشین بیش از دیگران شانس جانشینی وی را دارد.

این هفته دونالد ترامپ با نخست وزیر ژاپن که از آمریکا دیدار می کند مساله کره شمالی و تجارت دو جانبه را مورد بررسی قرارخواهد داد.

در توکیو این نگرانی وجود دارد که در دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و با رئیس جمهوری کره جنوبی، ژاپن در حاشیه قرار گیرد و مسائل امنیت منطقه‌‌ای بدون حضور نخست وزیر ژاپن مورد بررسی قرار بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG